EU:n johto: Britannian aloitettava eroprosessi mahdollisimman pian
Naton pääsihteeri vakuuttaa, että Britannialla tulee olemaan siinä merkittävä rooli EU-erosta huolimatta.
EU-presidentti Tusk kertoo keskustelleensa kaikkien EU-maiden johtajien kanssa brexitistä. LEHTIKUVA/AFPEU:n johdon mukaan Britannian on aloitettava eroprosessi mahdollisimman pian. Toivomme, että Britannia pysyy unionin läheisenä kumppanina.
EU oli varautunut Britannian lähtöön, tviittasi Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Donald Tusk. Hän vakuuttaa, että EU:n muut jäsenmaat ovat sitoutuneet vetämään yhtä köyttä Britannian lähdön jälkeen.
Muiden 27 jäsenmaan on määrä pitää epävirallinen kokous ensi viikolla EU:n huippukokouksen yhteydessä.
Hän kuvailee tilannetta vakavaksi ja dramaattiseksi varsinkin Britannian kannalta.
EU-parlamentin puhemies Martin Schulz ei usko, että Britannian päätös lähteä EU:sta johtaisi ketjureaktioon unionin sisällä.
"Britannia on juuri katkaissut suhteensa maailman suurimpaan yhtenäismarkkinaan, ja sillä tulee olemaan seurauksia", Schultz sanoo.
Hän ei usko, että muut maat haluavat seurata Britanniaa.
Schulz sanoo, ettei Britannian päätös tullut hänelle shokkina. Hänen mukaansa unioni oli valmistautunut tilanteeseen.
Britannia säilyttää keskeisen asemansa sotilasliitossa EU-erosta huolimatta, vakuuttaa Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg. Hän korostaa, että Britannialla on merkittävä rooli Natossa eikä se muutu miksikään.
Asiantuntijat ovat pohtineet, vaikuttaako brexit asioiden hoitamiseen Natossakin. Esimerkiksi Ranska ei ole välttämättä halukas jatkamaan yhteistyötä täysin entiseen tapaan Britannian kanssa. Ranska ja Saksa saattavat olla myös entistä valmiimpia tiivistämään unionin turvallisuuspolitiikkaa.
Saksan ulkoministeri Frank-Walter Steinmeier on pahoitellut Britannian EU-kansanäänestyksen tulosta. Hän sanoo, että päivä on surullinen Britannialle ja Euroopalle.
"Aamun uutiset Britanniasta ovat todella vakavia", Steinmeier tviittasi.
BBC:n mukaan Irlannin hallitus on todennut, että brexitillä on merkittävät vaikutukset Irlannille.
EU:n vastustajat puolestaan iloitsevat Britannian päätöksestä lähteä unionista. Ranskassa äärioikeistolaisen Kansallisen rintaman johtaja Marine Le Pen on riemuinnut brittien päätöksestä. Hän toivoo samanlaista äänestystä Ranskaan ja muihin EU-maihin.
"Vapauden voitto! Sama äänestys on nyt järjestettävä Ranskassa ja muissa EU-maissa, olen sanonut näin jo vuosien ajan", Le Pen tviittasi.
Myös Hollannissa islaminvastainen populistikansanedustaja Geert Wilders on vaatinut kansanäänestystä EU-jäsenyydestä.
"Hollantilaisetkin ansaitsevat kansanäänestyksen. Vapauspuolue on toistuvat perännyt kansanäänestystä Nexitistä, Hollannin EU-erosta, Wildes sanoi lausunnossaan.
Euroopan unionin syvenevää yhteistyötä on arvioitava uudelleen, sanoo puolestaan Puolan ulkoministeri Witold Waszczykowski.
Hänen mukaansa Britannian äänestystulos tarkoittaa, että EU:n on neuvoteltava uusi yhteistyömalli, jossa pohditaan vallan hajauttamista.
"Tänään on keskusteltava vakavasti siitä, onko Saksan ja Ranskan malli sitä, mitä Eurooppa haluaa", Waszczykowski sanoi puolalaisen PAP-uutistoimiston mukaan.
Waszczykowski edustaa konservatiivista Laki ja oikeus -puoluetta, jonka johdolla Puola on ajautunut törmäyskurssille EU:n kanssa.
EU-komissio on aloittanut selvityksen Puolan oikeusvaltion tilasta hallituksen tekemien lakimuutosten jälkeen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
