PÄIVÄN KYSYMYS Mitä paimentekeekansallis-puistoissa?
Kolin ja Isojärven kansallispuistot etsivät kesäkaudeksi paimenia.
Mitä paimenet tekevät, erikoissuunnittelija Tiina Hakkarainen Kolin kansallispuistosta?
Kolin kansallispuistossa on aika monessa kohteessa luonnonhoitajaeläimiä töissä kesä aikana.
Lammaspaimenet huolehtivat lampaista, jotka ovat aika kaukana toimistolta, parin tunnin matkan päässä. Paimenet säästävät meiltä paljon työaikaa.
Teillä on aiemminkin ollut paimenia?
Tämä on jo kuudes kerta, kun Kolilla on paimenia. Isojärvellä on nyt toinen kerta.
Kolille on ollut noin sata hakijaa joka vuosi. Hakemuksia voi jättää 14.–31. tammikuuta, ja hakemukseen voi laittaa kaksi parhaiten sopivaa vaihtoehtoista viikkoa. Viime vuonna joka viikolle oli useita halukkaita, heinäkuu oli suosituinta. Joka viikko arvotaan niille halukkaiden kesken.
Paimennus on maksullista, saako siitä jotakin etua?
Tämä on vähän tällainen erilainen mökkiviikko. Tähän kuuluu myös perehdytys, lampaita ei tarvitse osata hoitaa eikä lämmittää savusaunaa. Eläinrakkaus on hyvä taito, lampaat pitävät kovasti rapsutuksesta. Maksulla katetaan tilan ja luonnonhoidon ylläpitokuluja. Tässä on tilaisuus tutustua kansallispuiston hoitoon sisältäpäin.
Onko sattunut yllätyksiä?
On sattunut. Lampuri ei tiennyt, että siellä odotetaan karitsoita, ja laitumelle tuli pari yllätyskaritsaa. Katras on hyvä myös laskea päivittäin, koska siellä on pari taitavaa aidan yli pomppijaa. Petovahinkoja ei ole sattunut.
MAIKKI KULMALA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
