Nettikampanjointi onlyönyt läpi vaaleissa
Internetissä kampanjointi on lyönyt läpi vaaleissa.
Vaalikoneita, kotisivuja, blogeja ja sosiaalista mediaa käytetään tuoreen En tiedä–En muista–En kommentoi -tutkimuksen mukaan yhä enemmän ja tehokkaammin. Ne ovat myös edullinen kampanjakanava: kotisivut saa alle sadalla eurolla, vaalikoneita ja sosiaalista mediaa voi yleensä käyttää ilmaiseksi.
Vaalirahoitusta tutkinut valtiotieteen tohtori Tomi Venho sanoo, että nettikampanjoinnin kustannukset eivät osoita kampanjaväylän merkitystä.
”Nettikampanjointi tasoittaa ehdokkaiden lähtökohtia”, Venho sanoo.
Valtakunnalliset vaalit innostavat Kunnallisalan kehittämissäätiö KAKSin rahoittaman tutkimuksen mukaan poliitikkoja ja politiikkaan pyrkiviä nettikampanjointiin.
Esimerkiksi vuoden 2007 eduskuntavaaleissa Helsingin Sanomien, MTV3:n ja Ylen vaalikoneisiin vastasi yli 80 prosenttia ehdokkaista.
Viime eurovaalien ehdokkaista 80 prosentilla oli kampanjasivut.
Viime vuonna eduskuntaan pyrkineistä ainakin 75 prosentilla arvioidaan olleen kotisivut. Vielä vuoden 1999 eduskuntavaaleissa omat sivut alle neljäsosalla ehdokkaista.
Kuntavaaleissa internetkampanjointi on vähäisempää. Vuoden 2008 kuntavaalien alla Ylen vaalikoneeseen vastasi reilu puolet ehdokkaista.
Pienissä kunnissa vain joka kymmenennellä ehdokkaalla oli omat kampanjasivut.
Helsingissä vastaava osuus oli noin 60 prosenttia.
PAULA TAIPALE
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
