Tuulivoimaluvat 400 megawatille syyskuuhun mennessä
Syyskuuhun mennessä ehditään käsitellä arviolta 400 megawatin tehon edestä tuulivoimayhtiöiden kiintiöhakemuksia, Energiavirasto arvioi.
Tuuliyhtiöt jättivät viime viikolla hallituksen tuulituen rajoittamisaikeiden pelästyttäminä jopa 1 400 megawatin edestä hakemuksia, joilla ne yrittävät päästä mukaan avokätiseen syöttötariffikiintiöön.
Alun perin tukea oli tarkoitus myöntää 2 500 megawatin verran, mutta uusi hallitus aikoo pudottaa kiintiöstä viidesosan eli noin 500 megawattia.
Energiavirasto on jo hyväksynyt järjestelmään noin 1 350 megawattia hakemuksia. Ne käsitellään hakemusten tulojärjestyksessä.
Johtaja Pekka Ripatti Energiavirastosta arvioi, että uusia jo jätettyjä hakemuksia ei ole välttämättä täytetty kiireessä niin huolellisesti kuin aiempia, minkä vuoksi niiden tarkastaminen vie aiempaa enemmän aikaa.
Viraston on hyväksyttävä nykyisen lain puitteissa kaikki sisään tulleet hakemukset 2 500 megawattiin asti, mikäli niillä on rakennuslupa ja verkkoliityntäsopimus.
Hallitus pyrkii saamaan syyskuuhun mennessä voimaan uuden lain, jossa kiintiö alennettaisiin 2 000 megawattiin. Silloin viimeisinä tulleet 500 megawattia jäävät ilman syöttötariffia.
Mikäli Ripatin arvio 400 megawatin hyväksymisestä syyskuuhun mennessä osoittautuu oikeaksi, silloin on hyväksytty 1 750 megawattia hakemuksia.
Kyse on isoista rahoista, sillä tuuliyhtiöt saavat tukea ensi vuoden alusta 53 euroa megawattitunnilta, mikäli sähkön tukkuhinta pysyy alle 30 euron.
Tukea saa 83 euron ja markkinahinnan välisen erotuksen verran 12 vuoden ajan, mutta markkinahinnan alaraja on 30 euroa megawattitunnilta.
Valtio säästää kiintiörajoituksella nykyhinnoin 60–70 miljoonaa euroa vuodessa.
Jouko Kyytsönen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
