Koko kunta-alalle sekä valtiolle syntyi sopimus työehdoista
Valtiolla työaika pitenee kuusi minuuttia päivässä. Tänään klo 16 on koko kilpailukykysopimuksen takaraja.
Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestön Jukon puheenjohtaja Olli Luukkainen oli aitiopaikalla yön neuvotteluissa. Kuva: LEHTIKUVA / VESA MOILANENKoko kunta-alalle sekä valtion työntekijöille on saatu sopimus työehdoista. Ratkaisuun päästiin varhain aamuyöllä.
Sopu koskee yli 420 000 kuntien työntekijää ja yli 70 000 valtion työntekijää.
Kilpailukykysopimuksen soveltamiseen liittyneet neuvottelut saatiin kuntapuolella päätökseen yöllä opettajien, lääkäreiden sekä kunta-alan tuntipalkkaisten osalta.
Ratkaisujen syntymisestä kertoi STT:lle Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestön Jukon puheenjohtaja Olli Luukkainen. Hän ei lähtenyt vielä yöllä avaamaan tarkemmin kuntapuolen ratkaisujen sisältöä.
Valtion osalta sopimusta sovelletaan virkamiesten ja työntekijöiden palvelussuhteen ehtoihin ajalla 1.2.2017–31.1.2018.
Kilpailukykysopimuksen mukainen 24 tunnin työajan pidennys tehdään valtiolla niin, että koko henkilöstöllä työaika pitenee joko 6 minuuttia päivittäin, 30 minuuttia viikossa tai 90 minuuttia kolmessa viikossa. Lomarahoja leikataan valtiolla 30 prosenttia vuosina 2017–2019.
Pieni mutta liikenteelle merkittävä ammattiryhmä lennonjohtajat pääsi sekin yöllä neuvottelutulokseen Finavian 250 lennonjohtajan työajasta.
Takaraja kello 16
Tänään aamupäivällä on määrä neuvotella yliopistojen henkilökunnan työehdoista ja useiden liittojen hallinnot ovat koolla käsittelemässä neuvotteluratkaisuja.
Kilpailukykysopimuksen alakohtaisten neuvotteluiden takaraja on tänään kello 16.
Työmarkkinajohtajien on määrä esitellä neuvotteluratkaisuja maan hallitukselle keskiviikkona. Sopimuksen pitää olla osapuolten mielestä riittävän kattava, jotta se hyväksytään. Hallitukselta odotetaan pian tietoa siitä, miten se toteuttaisi lupaamansa tuloveronkevennykset.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
