Salamat aiheuttaneet tulipaloja aamun aikana – myös tuuli voi tänään yltyä vaarallisen voimakkaaksi
Etelässä on sunnuntaina monin paikoin voimassa vaarallisen tuulen varoitus.
Etelä- ja Varsinais-Suomeen odotetaan tänään voimakasta tuulta, kertoo Ilmatieteen laitos. Kuva: Tuomo KesäläinenSalamoinnista on syttynyt aamun aikana tulipaloja Satakunnassa ja Pirkanmaalla.
Kangasalalla Pirkanmaalla salama iski puuhun talon pihalla ja vaurioitti rakennuksen sähköjä, kertoo Pirkanmaan pelastuslaitos. Pelastuslaitos sammutti palavan puun.
Kokemäellä salama osui ulkorakennuksen. Satakunnan pelastuslaitoksen mukaan omistaja alkusammutti palon ja purki kytenyttä seinää, minkä jälkeen pelastuslaitos varmisti palon sammumisen.
Etelä- ja Varsinais-Suomeen odotetaan tänään voimakasta tuulta, kertoo Ilmatieteen laitos. Tuuli alkaa voimistua sunnuntain vastaisen yön aikana, kun lännestä saapuu matalapaine.
Etelässä on sunnuntaina monin paikoin voimassa vaarallisen tuulen varoitus. Keskisessä Suomessa on laajalti voimassa mahdollisesti vaarallisen tuulen varoitus.
”Luultavasti aivan kaikista voimakkaimmat puuskat osuvat Uudellemaalle”, Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Eevi Silvennoinen sanoi STT:lle lauantaina alkuillasta.
Matalapaine tuo myös mukanaan sateita, joista odotetaan paikoin runsaita. Joillain alueilla voi sataa jopa 35 millimetriä.
Ilmatieteen laitoksen mukaan pohjoisin Lappi ja erityisesti pohjoisin Itä-Lappi saattavat jäädä ilman sateita.
Sateisilla alueilla sää viilennee lauantaista, Silvennoinen arvioi.
Maanantain vastaista yötä kohti sää selkenee, kun matalapaine liikkuu itään ja kaakkoon.
Helsingissä järjestettävä Tuska-festivaali on ilmoittanut, että puuskaisella tuulella saattaa olla vaikutusta päivän festivaaliaikatauluihin ja -järjestelyihin.
Festivaalin tiedottaja Niklas Nuppola kertoi kuitenkin STT:lle hieman ennen puolta päivää, että festivaali on näillä näkymin avautumassa normaalisti ja ohjelma alkaa aikataulun mukaisesti. Nuppolan mukaan festivaalille odotetaan 18 000 kävijää.
”Tuulelle alttiita rakenteita, aitakankaita ja somisteita on poistettu ja lavoja vahvistettu. Kaikenlaisia painoja ja tukia on lisätty”, Nuppola sanoi.
Myös Lopella järjestettävillä Suviseuroilla on varauduttu alueelle ennustetun ukkosrintaman vaikutuksiin, kertoi STT:lle Markku Kamula Suviseuroja järjestävästä Suomen rauhanyhdistyksen keskusyhdistyksestä.
”Seurojen ohjelmaa pystytään toistaiseksi jatkamaan normaalisti. Olemme vahvistaneet rakenteita, ja esimerkiksi kevytrakenteiset katokset ja markiisit on määrätty purettaviksi. Samoin asfalttialueella olevat etuteltat on määrätty purettavaksi. Turvallisuutta on lisätty, ohjelma jatkuu ja väki on rauhallista”, Kamula sanoi.
Viime vuonna yksi ihminen kuoli Suviseuroissa jäätyään myrskyssä katkenneen maston alle.
Juttua päivitetty 29.6.2025 klo 11.56. Mukaan lisätty tieto viikonlopun tapahtumien varautumisesta sääolosuhteisiin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


