
Sää jatkuu vuodenaikaan nähden lauhana
Lounaasta virtaa alkuviikolla yhä lämpimämpää ilmaa Lappia myöten.Lämpötila kohoaa alkuviikon aikana maan etelä- ja keskiosassa yleisesti +10 asteeseen ja Keski-Lapissa +5 asteen vaiheille. Käsivarressakin mennään nollan yläpuolelle.
Alkavalla viikolla sää on varsin pilvistä, myös utua ja sumua esiintyy. Lämpötilan vuorokausivaihtelu on vähäistä. Useampi sadealue liikkuu maamme yli, sateet tulevat suuressa osassa maata vetenä.
Tänään maanantaina sateet ovat kuitenkin melko vähäisiä, lähinnä paikoin sataa tihkua, yleisimmin maan pohjoisosassa.
Tiistaina iltapäivällä länsirannikolle saapuu lämpimän rintaman sadealue. Ennen rintamaa aurinko voi Lapin eteläpuolisessa Suomessa näyttäytyä. Rintama liikkuu nopeasti koko maan yli illan aikana ja yltää puoliltaöin Itä-Suomesta Itä-Lappiin.
Lämpimän rintaman mukana tulee annos lämpimämpää ilmaa, sateet tulevat Lapissakin enimmäkseen vetenä.
Keskiviikko on pilvisen harmaa päivä. Vesisateet painottuvat maan etelä- ja keskiosaan. Länsi-Lapissa pilvipeite voi rakoilla.
Loppuviikolla Lappiin virtaa mahdollisesti vähän kuivempaa ja kylmempää ilmaa. Etelämpänä sää jatkuu edelleen varsin lauhana ja viikonloppuna lännestä saapuu runsaampi sadealue maan etelä- ja keskiosaan.
Ensi viikolla sää saattaa muuttua kylmemmäksi myös etelässä, ennusteen epävarmuus on kuitenkin huomattava.
Kirjoittajat ovat Ilmatieteen laitoksen meteorologeja
Siirry tästä MT:n sääpalveluun.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

