Andien jäätiköt sulavat luultua nopeammin
UXBRIDGE, KANADA
Perun Andien suuret jäätiköt ovat sulaneet nopeammin kuin on luultu. Aiempien tietojen mukaan jäätiköiden sulamisen piti saavuttaa nykyinen piste vasta 20–30 vuoden kuluttua, tuore tutkimus paljastaa.
Nopeasta sulamisesta seuraa suuria ongelmia. Cordillera Blancan jäätiköt ovat talvisin kasvattaneet massaansa niin, että niistä lähtevistä virroissa on riittänyt alajuoksun asukkaille ja viljelijöille vettä myös kuivana kautena.
”Nyt jäätiköt ovat jo liian pieniä syöttämään entisen kaltaisia vesivirtoja”, tutkimusta johtanut jäätikkötutkija Michel Baraer Kanadan McGillin yliopistosta kertoo.
”Kuivan kauden vesimäärät jäävät kolmasosan pienemmiksi.”
Aluksi jäätiköiden sulaminen näkyy jokien virtaamien kasvuna, kun jäätiköiden massa hupenee.
”Jossain vaiheessa kuitenkin jäätä on sulanut niin paljon, että vuosivirtaamat jäävät pysyvästi entistä pienemmiksi”, Baraer sanoo.
Jäätiköt sulavat ympäri maailman. ”Se on yksi vahvimmista todisteista, että ilmasto lämpenee”, kuuluisa jäätikkötutkija Lonnie Thompson yhdysvaltalaisesta Ohio Staten yliopistosta sanoo.
Jäätiköt taantuvat kaikkialla Andeilla. Chileläistutkijat havaitsivat hiljan, että Jorge Monttin jäätikkö Patagoniassa oli vetäytynyt vuodessa kokonaisen kilometrin.
Normaalioloissa vastaava muutos veisi 50–100 vuotta.
STEPHEN LEAHY/IPS
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
