
Viikon alku on sateinen ja lauha
Tänään tuuli tuo vielä lounaasta lauhaa ilmaa ja nyt aamulla pakkasta on ainoastaan Pohjois-Lapissa. Lumi- ja vesisateita tulee Pohjois-Suomessa, myöhemmin myös maan keski- ja eteläosassa. Tiistai-iltana sateet väistyvät kaakkoon ja sää pakastuu koko maassa
Ensi yönä rintaman sateita saadaan Lounais-Suomesta Savo-Karjalaan ulottuvalla alueella. Kuva: Jaana KankaanpääTänään päivällä ilmavirtaus kääntyy Lapissa luoteeseen, samalla vesisadealue liikkuu kohti kaakkoa ja rintaman jälkeen pilvisyys vähenee nopeasti. Ensi yönä rintaman sateita saadaan Lounais-Suomesta Savo-Karjalaan ulottuvalla alueella. Säärintamaa ajaa eteenpäin kylmä luoteisvirtaus ja sateen olomuoto muuttuu illan ja tiistaiyön aikana yhä lumisemmaksi.
Tiistaina päivällä sadealue rajoittuu maan kaakkoisosaan. Keskiviikko on koko maassa poutainen ja selkeä.
Lämpötiloissa tapahtuu suuri muutos. Sää kylmenee luoteesta alkaen ja tiistai-iltana etelärannikollakin pakastuu. Kylmintä on viikon puolivälissä, jolloin etelässäkin voi olla 10 pakkasastetta ja maan pohjoisosassa pakkanen tätäkin kireämpää.
Kirjoittajat ovat Ilmatieteen laitoksen meteorologeja.
Siirry tästä MT:n sääpalveluun
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
