Kuljetusyrittäjät: Lisää rahaa tietöihin
Siltojen ja teiden painorajoitukset haittaavat kuljetuksia Suomen teillä. Kuljetusyritykset vaativat merkittäviä korotuksia tiemäärärahoihin, jotta rajoituksia saataisiin purettua.Tierakennushankkeet parantaisivat työllisyystilannetta ja piristäisivät elinkeinoelämää muutenkin, kuljetusyrittäjät arvioivat.
Painorajoitusten takia yritykset eivät ole pystyneet kovin laajasti hyödyntämään aiempaa suurempia ajoneuvoyhdistelmiä. Viime lokakuussa voimaan tullut asetus sallii Suomen teille 76 tonnia painavat ja 4,4 metriä korkeat yhdistelmät. Aiemmin suurin sallittu paino oli 60 tonnia ja suurin sallittu korkeus 4,2 metriä.
Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n kyselyn perusteella tieverkon painorajoitukset leikkaavat eniten länsisuomalaisten, keskisuomalaisten ja helsinkiläisten kuljetusyrittäjien hyötyjä.
SKAL julkisti kuljetusbarometrinsä keskiviikkona iltapäivällä. Barometrikyselyllä selvitettiin kuljetuselinkeinon loppuvuoden 2013 taloudellista tilannetta ja alkuvuoden 2014 näkymiä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

