PÄIVÄN KYSYMYS Mitä tapahtuu Koppelo-leirillä?
Pohjois-Karjalan Jahtinaiset järjestää ensi kesänä ensimmäisen tyttöjen erästelyleirin Ilomantsissa. Mistä ajatus syntyi, Koppelo-leiritoimikunnan vetäjä Jaana Kanerva?
Tytöille on iso kynnys lähteä poikien Metso-leirille, koska tyttöjen tiedot ja taidot ovat vähän heikommat kuin poikien. Ohjelmaan olemme ympänneet mukaan myös vähän tyttöjen juttuja, kuten korujen tekoa luonnonmateriaaleista ja poniratsastusta.
Millaista kokemusta leirille tulevilta edellytetään?
Ei minkäänlaista. Kaikki 7–15-vuotiaat tytöt ovat tervetulleita. Mukaan mahtuu 25. Ilmoittautua voi osoitteessa
www.jahtinaiset.fi/koppelo-leiri.
Leirimaksu on 100 euroa.
Mitä taitoja leirillä opetetaan?
Aamupäivät ovat teoriaoppia Metsästäjäliiton kouluttajien johdolla. Iltapäivisin luontorasteilla tehdään linnunpönttöjä. Opetellaan suunnistamaan ja valmistamaan loukkuja. Tietysti nuotion teko ja kirveen sekä puukon käyttö tulevat tutuiksi.
Yhtenä päivänä lähdemme ampumaradalle, missä on mahdollisuus ampua joko ruutiaseilla, ilmakoilla tai jousipyssyillä.
Juha Kaihlanen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
