Vaalit uusiksi
Hallinto-oikeus on määrännyt viime syksyn kunnallisvaalit uusittavaksi Sipoossa. Syy on se, että ääntenlaskuun oli osallistunut vaaliehdokkaita ja heidän lähisukulaisiaan.
Sipoon vaalitulosta ei ole väitetty vääräksi, joten mistään vaalien tuloksen muuttamisesta ei ole ollut kysymys. Kysymys on yksinomaan vanhan tavan noudattamisesta.
Vaaleissa ehdokkaana oleminen ei ole este sille, että henkilö voi olla jäsenenä oman alueensa vaalilautakunnassa. Kunnan keskusvaalilautakunnassa ei ehdokas voi istua.
Ehdokkaat ovat voineet osallistua myös ääntenlaskuun, eikä laki kiellä sitä nytkään. Viime kesänä annetun ministeriön suosituksen mukaan äänten alustavaan laskentaan ehdokkaan ei olisi kuitenkaan soveliasta osallistua.
Sipoo aikoo valittaa päätöksestä, mikä on hyvä asia. Monissa kunnissa voi tulla vaikeuksia, mikäli ehdokkaat eivät enää saa osallistua vaalien käytännön järjestelyihin. Vaalilautakuntiin tarvitaan paljon väkeä eikä sitä ole nykyisin enää automaattisesti tarjolla. Aiemmin vaalilautakunnassa istuminen oli kunnia-asia, mutta nykyisin halukkaita ei riitä enää vanhaan malliin.
Tuntuu myös liioitellulta väittää, että ehdokkaana oleminen voisi olla este olla mukana alustavassa äänten laskennassa. Laskenta tehdään yhteistyönä, eikä kukaan yksinkertaisesti pysty väärentämään tuloksia, vaikka kuinka yrittäisi. Sellainen vaatisi kaikkien laskentaan osallistuvien yhteistyötä eli salaliittoa, mikä on käytännössä mahdottomuus.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
