Kaksi kolmasosaa metsänomistajista etsii ehdokasta
Metsänomistajista vain joka kolmas tiesi maaliskuun lopulla, ketä ehdokasta aikoo äänestää, MT:n teettämä mielipidemittaus kertoo.
Ehdokasta etsivistä joka toinen ei ollut päättänyt vielä puoluettakaan. Joka kolmannella metsänomistajalla oli vähintään kaksi vaihtoehtoa. Niin oli ennen muuta metsänomistajien enemmistöllä eli muilla kuin viljelijöillä.
Valinnanvaikeudesta huolimatta metsänomistajista kolme neljäsosaa aikoo äänestää varmasti ja selvästi yli 90 prosenttia vähintäänkin todennäköisesti.
Kaksi kolmasosaa metsänomistajista pitää mahdollisena äänestää keskustaa, joka neljäs kokoomusta ja joka viides perussuomalaisia. Kaikki muutkin eduskuntaan viime vaaleissa valitut puolueet ovat harkinnassa ainakin osalla metsänomistajista.
Koska vastaaja sai mainita monta vaihtoehtoa, luvut eivät ole kannatusprosentteja. Niistä putoaa väkisinkin keskimäärin kolmannes pois, toisilta ehkä enemmän ja toisilta vähemmän. Lukuja ei ole myöskään laskettu vaaliennusteiden korjauskertoimilla.
Sivu 7
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
