Kansanedustajuus kateissa
Ne, joiden pitäisi edustaa kansaa, ovat yhä harvemmassa.
Tilalle on tullut muita tärkeämpiä edustettavia tahoja: etujärjestöjä, pankki- ja finanssialan toimijoita, suuryhtiöitä sekä ulkomaalaisia sidosryhmiä.
Näihin meidät on kytketty pitkillä sopimuksilla.
Pienet- ja keskisuuret yritykset työntekijöineen sekä yhteiskunnan eteen jo työnsä tehneet eläkeläiset ovat maksumiehinä.
Näin ollaan unohtamassa terve kansallinen ajattelu ja Suomen kokonaisetu. Perinteisistä arvoistamme on tullut kauppatavaraa.
Vallankahvassa vuorollaan riippumisesta on tullut vanhoille puolueille ykköstavoite, vaalikaudesta toiseen ja kustannuksista piittaamatta.
Nämä puolueet hakevat huhtikuussa taas kansalta uutta lupaa jatkaa linjallaan.
Demokratiassa kansa pääseekin vielä äänestämään, mutta entäpä jos se päättääkin äänestää ihan tavallisia, rosoisia ja arpisia ihmisiä. Se oikeus kansalla sentään kuitenkin on.
On turha olla pahoillaan niiden puolesta, jotka ovat jo menettäneet kansan luottamuksen hienoista vaalipuheistaan huolimatta.
Vai ollaanko samassa pulassa kuin aikoinaan Itä-Saksassa?
Silloin Itä-Saksan kansannousun aikana jaettiin lentolehtisiä, joissa kerrottiin kansan menettäneen hallituksen luottamuksen.
Kaipaako nykyinen Suomen johto myös uutta kansaa?
Reijo Paunonen
eduskuntavaaliehdokas (ps)
Juva
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
