Kylmän sodan paluu
Viime aikojen tapahtumat Ukrainassa ovat saaneet monet puhumaan huolestuneina kylmän sodan paluusta. Idän ja lännen etupiiriajattelun paluusta.
Yhdessä katsannossa sen soisi palaavankin. Silloin Suomi pyrki aidosti ja vahvasti Paasikiven-Kekkosen linjan mukaisesti pysyttelemään suurvaltojen kaikkinaisten ristiriitojen ulkopuolella. Tämä olisi suurta viisautta myös tänään.
On hyvä muistaa nämä presidentti Paasikiven sanat: ”Suurvalloilla ei ole ystäviä, niillä on vain intressejä”.
Meidän etumme ei edelleenkään ole asettua kummankaan suurvallan puolelle eikä niitä vastaan. EU:ssa olemme myös osapuoli kaikessa, mihin se sekaantuu.
Liennytyksen ajan huippuhetkeksi voidaan sanoa Helsingissä 1975 pidettyä Euroopan turvallisuus- ja yhteistyökonferenssin (ETYK) huippukokousta.
Silloin suomalainen diplomatia sai kaikki maailman merkittävimmät johtajat Suomeen. Huippukokouksen päätösasiakirjassa käsiteltiin Euroopan turvallisuuskysymyksiä, yhteistyötä muun muassa taloudessa, tieteessä ja ympäristönsuojelussa sekä yhteistoimintaa humanitaarisilla aloilla.
Samoin päätettiin konferenssin seurannasta ja tulevista kokouksista.
Kansainvälisessä lehdistössä alettiin kokouksen jälkeen yleisesti puhua Helsingin hengestä ja liennytys -termi liitetään yleensä Etykin huippukokoukseen. Suomen kansainvälistä asemaa tilaisuus joka tapauksessa vahvisti.
Vaikuttaa siltä, että tätä diplomatiamme huippusaavutusta ei osata enää arvostaa.
Tuomareita maailman kipukohdissa on tungokseen asti. Lääkäreistä on huutava puute. Suomella on kunniakas perintö vaalittavana kansainvälisessä diplomatiassa.
Ensimmäiseksi pitää kuitenkin ryhtyä itsenäiseksi ja puolueettomaksi toimijaksi. Päättää itsenäisestä ulko- ja turvallisuuspolitiikasta. Kylmän sodan ajan puolueettomuuspolitiikkamme on edelleen turvallisin valinta Suomelle.
Samalla on tietysti huolehdittava uskottavasta itsenäisestä puolustuksesta. Jos puolueettoman Suomen aluetta mikään muu valtio ei voi käyttää astinlautana toista vastaan, ei kenelläkään ole syytä pyrkiä tänne väkivalloin.
Vakaa, puolueeton, uskottavan puolustuskyvyn ja -tahdon omaava Suomi on paras Suomi myös kaikille naapureilleen.
Erkki Heiskanen
Heinola
Tuomareita
on maailman kipukohdissa
tungokseen asti. Lääkäreistä
on huutava puute. Suomella on
kunniakas perintö vaalittavana
diplomatiassa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
