Vitalis voitelee kansainvälistä maatalouskauppaa
Uusiseelantilainen WTO-neuvottelija käväisi juhannuksen MTK:n vieraana.
”EU:n tilanne maatalousneuvotteluissa on hyvä", sanoo WTO-maatalousneuvotteluiden vetäjä Vangelis Vitalis.”Jos pieni maa niin kuin me, haluaisi haastaa oikeuteen EU:n, Venäjän, Kiinan, Intian tai USA:n, luuletko, että ryhtyisimme siihen? Monenväliset sopimukset ovat meidän turvamme.”
Sellainen on WTO-sopimus.
”Pieni maa niin kuin me” tarkoittaa esimerkiksi Suomea tai Uutta-Seelantia, josta Vangelis Vitalis on kotoisin. Tai lähes, isä oli kreikkalainen, äiti saksalainen ja perhe muutti Australian naapurisaarelle Vangeliksen ollessa 12-vuotias.
Pojasta tuli kosmopoliitti: hän on työskennellyt Uuden-Seelannin diplomaattina ja kauppaneuvottelijana New Yorkissa, Moskovassa, Turkmenistanissa, Uzbekistanissa, Pariisissa, Australiassa, Brysselissä ja nyt Genevessä maansa suurlähettiläänä maailman kauppajärjestö WTO:ssa. Hän on samalla viides maanmiehensä WTO:n maatalousneuvotteluiden vetäjänä.
”Ei siihen ole selitystä, mutta olemme otettuja”, hän sanoo.
Suomessa Vitalis oli juhannuksen alla ensimmäistä kertaa, peräti pari päivää. Aurinko helli ja MTK vei metsätilalleen Kettulaan Saloon.
Peruna on maataloustuote, ja Vitaliksen Suomen-matkan aihe. WTO aloitti suuren kaupan vapauttamiskierroksen vuonna 2001, eikä sanottavaa edistystä ole syntynyt.
”Joulukuussa Nairobissa sovittiin, ettei vientitukiin enää palata. Se oli merkittävä päätös”, sanoo Vitalis, joka veti neuvotteluita.
Vientituista luopumisesta päätettiin jo kauan sitten. Yhdysvalloilla on käytössä vientitakuut, ja EU:kin von väläyttänyt niihin siirtymistä. Vitalis ei usko, että takuista luovuttaisiin.
”Markkinat häiriintyvät, sekä hinnat että määrät. Kehitysmaiden oma tuotanto kärsii, kun ne eivät voi kilpailla samoilla, tuetuilla hinnoilla. Maatalous on merkittävä kehityksen edistäjä.”
”EU ja Suomi voivat sen sijaan tukea omaa tuotantoaan niin paljon kuin haluavat, kunhan tuki ei ole tuotantoon ja vientiin sidottua. Ympäristönhoitoon ohjatut tuet kelpaavat, jos haluatte tukea niillä elämäntapaanne.”
”Pelisääntöjen pitää olla selvät ja samat kaikille. Voitte vaatia saparollista possua tai kieltää gmo-tuotteet tai me voimme edellyttää tietynlaisia pakkausmerkintöjä, mutta ehtojen pitää olla samat omalle tuotannolle ja tuonnille.”
Vitaliksen haastattelu kokonaisuudessaan maanantain Maaseudun Tulevaisuudessa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
