Tukihenkilö odottaa soittoa
OULU (MT)
Maaseudun tukihenkilöiden toiminta perustuu luottamukseen. Seuraava sana voisi olla auttamishalu, sillä taloudellista hyötyä tukihenkilö ei voi toiminnastaan odottaa. Niinpä tukihenkilö haluaa, että hänelle soitetaan.
”Voi ajatella niinkin, että olisimme turhia, jos kukaan ei ottaisi yhteyttä”, tukihenkilöksi koulutettava Perttu Tiilikainen Salon Kiikalasta sanoo.
Myös tukihenkilöiden koordinaattori Ritva Lampela painottaa, että tukea kannattaa hakea jo silloin, kun asiat ovat pieniä.
”Emme vähättele kenenkään ongelmia. Olemme vain iloisia, jos soitto tulee ajoissa.”
Ongelmat seuraavat toisiaan ja tuppaavat kasvamaan kriiseiksi, jos niiden annetaan kasautua. Lopulta voi käydä niinkin, että tukihenkilön apu ei riitä. Silloinkin avun hakemisen suuntaa voidaan miettiä yhdessä.
Suunsa avaaminen on aina hyvä alku.
”Kynnys tukihenkilölle soittamiseen on aivan suotta korkealla”, Lampela sanoo.
Kun ongelmia ehtii kasaantua, voi olla vaikea nähdä ongelmaketjun alkua – mistä kaikki oikein lähti.
Hyvin usein soiton syynä on yksinäisyys. Ei ole ketään, jolle asioista voi puhua.
Jos ongelmia on vaikkapa parisuhteessa, niitä ei voi purkaa sille kaikkein läheisimmälle ihmiselle, omalle puolisolle. Viljelijäparin parisuhde ei ole niitä helpoimpia.
Myös anoppi–miniä tai vävy–appi-suhteita voi olla vaikea ruotia oman puolison kanssa.
”Kun tukihenkilötoiminta aloitettiin 15 vuotta sitten, EU huolestutti hyvin monia. Nyt kukaan ei puhu EU:sta”, Lampela kertoo.
Ensimmäinen soitto tukihenkilölle on pyritty tekemään mahdollisimman helpoksi. Internetissä on lista henkilöistä, joille voi soittaa. Ja soittaa voi nimettömänä.
”Tämä on apua ihmiseltä ihmiselle”, Tiilikainen toteaa.
Yleensä ensimmäisellä kerralla sovitaan, keskustellaanko vain puhelimessa vai olisiko syytä tavata. Tapaamisia voi järjestää kahvilassa tai vaikka autossa parkkipaikalla.
Aika tavallista on, että muutama soitto, joskus 6–7 soittoa riittää avaamaan solmuja tarpeeksi.
Joskus puhelut ovat hätäisiä ja lyhyitä. Kestää aikansa ennen kuin päästään alkuun.
Kattaako tukihenkilön vaitiolovelvollisuus myös tilanteet, joissa vaikkapa perheessä käytetään väkivaltaa?
”Jos soittaja on väkivallan kohde, häntä kehotetaan hakemaan heti apua. Jos hän itse on syyllinen osapuoli, hänelle todetaan, että teot ovat lain vastaisia.
Joissakin tapauksissa laki velvoittaa ilmoittamaan viranomaisille”, Lampela sanoo.
JOUKO RÖNKKÖ
www.tukihenkilo.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
