Suomi tarvitseelisää yrittäjiä
Pienet ja keskisuuret yritykset ovat jo pitkään vastanneet uusien työpaikkojen syntymisestä Suomeen. Viimeisten kymmenen vuoden aikana syntyneet 70 000 uutta työpaikkaa ovat syntyneet kaikki pk-yrityksiin. Samaan aikaan suuret yritykset ovat vähentäneet työntekijöitään.
Pk-yritysten merkitys työllistäjinä kasvaa tulevaisuudessa entisestään. Näin voi ainakin päätellä viime aikojen uutisista suurten yritysten yt-neuvotteluista.
Yrittäjät ovat vanhenemassa. Suomessa on noin 74 000 vähintään 55-vuotiasta yrittäjää. Koko kansantalouden kannalta on tärkeää, että näiden yrittäjien työlle löytyy jatkajia.
Viime viikolla julkaistun omistajavaihdosbarometrin mukaan seuraavien kymmenen vuoden aikana Suomessa on tulossa myyntiin 28 000 yritystä. Yritysten omistajavaihdos ei kosketa pelkästään lopettavaa ja mahdollista yritystoiminnan jatkajaa, vaan myös yritysten työntekijöitä ja koko yhteiskuntaa.
Suomen Yrittäjien varatoimitusjohtajan Anssi Kujalan mukaan omistajanvaihdos tai yrityksen lopettaminen koskettaa Suomessa seuraavien kymmenen vuoden aikana yhteensä lähes 250 000 henkilöä.
Lähes 30 prosenttia yli 55-vuotiaista yrittäjistä arvioi yrityksensä toiminnan loppuvan kokonaan. Tämä tarkoittaa, että vuosittain toimintansa päättää noin 2 000 yritystä ja samalla uhkaa kadota 8 000 työpaikkaa. Vain 23 prosentilla yrittäjistä on jatkaja tiedoissa.
Seinäjoen ammattikorkeakoulun tutkijayliopettajan Elina Varamäen mielestä on huolestuttavaa, että puolet yli 55-vuotiaista yrittäjistä ei ole lainkaan pohtinut yrityksensä jatkoa.
Yli kolmannes yrittäjistä arvioi myyvänsä yrityksensä ulkopuoliselle siinä vaiheessa, kun itse luopuu yrityksestään. Varamäen mielestä yrityksen myynti on kuitenkin haave, johon ei ole valmistauduttu. Valmistautumista tarvitsee myös jatkaja.
Tilanne maatalousyrityksissä on samansuuntainen kuin muissakin pk-yrityksissä. Yrittäjät ikääntyvät ja jatkajaa on vaikea löytää.
Kujala esittää lääkkeeksi yritysten omistajavaihdosten helpottamiseen verohelpotuksia. Hänen mielestään on tärkeää, ettei verotus kannusta yritysten lopettamiseen, vaan sillä kannustetaan sukupolvenvaihdoksiin. Kujala muistuttaa, että valmiin yrityksen ostamisen pitää olla kannustava vaihtoehto uuden yrityksen perustamiseen verrattuna.
Suomen Yrittäjien noin kuukausi sitten julkistaman kyselytutkimuksen mukaan yrittäjyysilmapiiri on Suomessa kääntymässä heikompaan suuntaan. Yrittäjät kokevat, että erityisesti virkamiesten suhtautuminen yrityksiin on muuttunut aikaisempaa kielteisemmäksi.
Nykyisessä taloustilanteessa on erittäin huolestuttavaa, että yrittäjyysilmapiiri on heikkenemässä. Siihen Suomella ei ole varaa. Erityisesti poliittisten päättäjien ja hallintobyrokratian olisi syytä muuttaa asennettaan. Suomessa tarvitaan kipeästi menestyviä ja investoivia yrityksiä. Tällaisia yrityksiä tarvitaan joka puolelle Suomea.
Valtiovallan ja hallinnon tehtävänä on luoda yrittäjyyteen kannustava ilmapiiri. Yksi oleellinen tekijä tässä tehtävässä on se, ettei yritysten sukupolvenvaihdoksia vaikeuteta esimerkiksi verotusta kiristämällä.
Suomi tarvitsee uusia yrittäjiä. Samalla pitää kuitenkin muistaa huolehtia jo olemassa olevien yrittäjien toimintaympäristöstä ja siitä, että yritysten omistajavaihdokset onnistuvat mahdollisimman hyvin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
