Yhteiskuntaoppia
Viime perjantaina eduskunnassa
nähtiin poikkeuksellinen täysistunto.
Salin täytti jo 14. kertaa nuorten parlamentti, jonka 199 edustajaa koostuivat peruskoulun yhdeksäsluokkalaisista eri
puolilta Suomea.
Päivään kuului normaalia kansanedustajan työtä – valiokuntakokouksia sekä istuntosalityöskentelyä. Kyselytunnilla nuorisoedustajat pääsivät tenttaamaan oikeita ministereitä ajankohtaisista aiheista.
Ja ajankohtaisia nuorten kysymykset olivatkin. Ministereiltä tivattiin kantaa muun muassa luomuruokaan, lähikouluihin, Koillisväylän hyödyntämiseen, nuorisotyöllisyyteen sekä mopoautojen turvallisuuteen. Asialistan konkreettisuudessa saattaisi olla opittavaa istuvilla kansanedustajillakin.
On erittäin tärkeää, että nuoret oppivat tuntemaan sen yhteiskunnan toiminnan, jonka tulevaisuutta he pian täysivaltaisina aikuisina ovat itsekin rakentamassa. Joka toinen vuosi järjestettävä Nuorten parlamentti on näkyvä kannustin tämän tärkeän kansalaistaidon opiskeluun.
Nuorten parlamentti on jatkumo koulujen parlamenttikerhojen toiminnalle. Kiireisten vanhempien tarjoama yhteiskunnallinen kasvatus voi usein jäädä iltapäivälehtien lööppien happamaan kommentointiin. Siksi koulujen rooli demokratian ja yhteiskunnan toiminnan opettajana korostuu, ja tähän työhön kouluja ja opettajia tulisi myös kannustaa.
Mahdollisuus vaikuttaa tärkeäksi kokemiinsa
asioihin lisää ratkaisevasti myös yksilön kokemaa osallisuutta yhteisössään. Osallisuus ja sen ymmärtäminen estävät tehokkaasti syrjäytymistä.
Monessa koulussa oppilasparlamentti osallistuu aivan oikeiden asioiden päättämiseen. Samalla on pakko oppia myös etsimään
kompromisseja ja ymmärtämään, ettei oma mielihalu aina välttämättä toteudu. Tätä
ymmärrystä elämässä usein tarvitaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
