Puutarhamyymälöistään tunnettu Plantagen konkurssiin Suomessa
Yhtiön mukaan konkurssin välttäminen olisi vaatinut merkittäviä säästöjä vuokrakustannuksista.
Plantagenin mukaan riittävistä vuokranalennuksista ei ollut mahdollista sopia. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA.Puutarhamyymälöistään tunnettu Plantagen Finland on hakeutunut tänään konkurssiin. Yhtiö kertoo asiasta tiedotteessaan.
Yhtiön mukaan konkurssin välttäminen olisi vaatinut merkittäviä säästöjä vuokrakustannuksista. Nyt yhtiön mukaan on käynyt ilmi, ettei riittävistä vuokranalennuksista ole mahdollista sopia.
Plantagenin toimitusjohtaja Jesper Lien sanoo tiedotteessa, että isku on kova työntekijöille. Hänen mukaansa Plantagen pyysi vuokranalennuksia neljältä suurimmalta vuokranantajalta Suomessa.
Plantagen on ollut yrityssaneerauksessa Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa. Ruotsissa ja Norjassa yrityssaneeraus on edelleen kesken.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



