Käännösvirhe hämmensi – Venäjän panssarihaupitsit eivät ole matkalla Suomen tuntumaan, vaan Ukrainan sotaan
Venäjällä Ukrainan sodasta puhutaan "sotilaallisena erikoisoperaationa", jonka venäjänkielinen lyhenne SVO koostuu samoista alkukirjaimista kuin Pohjoisen sotilaspiirin.Keskiviikkona useissa suomalaisissa ja kansainvälisissä medioissa uutisoitiin uutistoimisto Reutersin jutun perusteella, että Venäjä olisi tuomassa uusimpia Koalitsija-SV-panssarihaupitsejaan Suomen rajan lähistölle. Kyse oli kuitenkin Reutersin tekemästä käännösvirheestä, ja haupitsien määränpää on oikeasti Ukrainan sota.
Venäjällä Ukrainan sodasta puhutaan "sotilaallisena erikoisoperaationa", jonka venäjänkielinen lyhenne SVO koostuu samoista alkukirjaimista kuin Pohjoisen sotilaspiirin.
Uutisessa venäläisen puolustusteollisuusyhtiö Rostecin toimitusjohtaja Sergei Chemezov kertoi, että haupitsien testit on saatu valmiiksi ja massatuotanto aloitettu. Ensimmäinen valmistuserä olisi hänen mukaansa tarkoitus toimittaa tämän vuoden aikana.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

