Stubb Kiinan presidentti Xille: Yhteinen naapurimme rikkoo kansainvälistä oikeutta
Presidentti Alexander Stubb odotti kuulevansa Kiinan roolista yhteisen ilmastohuolen suhteen. Keskusteluissa ovat myös talouden yhteistyömahdollisuudet.
Kiinan presidentti Xi Jinping otti presidentti Alexander Stubbin vastaan juhlallisin seremonioin Kiinan parlamentissa Suuressa kansansalissa. LEHTIKUVA / Markku Ulander.Presidentti Alexander Stubb nosti Venäjän ja sen hyökkäyssodan Ukrainassa tikunnokkaan tavatessaan Kiinan presidentti Xi Jinpingin kanssa.
Stubb vetosi Xihin sanomalla, että yhteinen naapuri Venäjä rikkoo toimillaan kansainvälistä oikeutta.
”Odotan keskusteluamme rauhanomaisista ratkaisuista”, Stubb sanoi ja kertoi odottavansa suoraa ja avointa keskustelua Xin kanssa.
Xi puolestaan kehui Suomen ja Kiinan suhteita. Hän muisti mainita Suomen olleen kommunistisen puolueen pystyttämän Kiinan kansantasavallan ensimmäisiä tunnustajia.
”Olosuhteista huolimatta olemme säilyttäneet ystävälliset suhteet”, Xi sanoi.
Myös Stubb muisteli kaksikon aiempia kohtaamisia 14 vuoden takaa. Stubb kertasi, kuinka paljon maailma on välissä muuttunut.
”Kenties tärkein muutos on ollut Kiinan kasvu, joka on ylittänyt mielikuvituksen rajat”, Stubb sanoi ja lisäsi Kiinan kasvutarinan muistuttavan Suomen kasvua kehittyneeksi hyvinvointivaltioksi.
Xi sanoi, että on erityisen vaikuttunut suomalaisesta sisusta. Hänen mukaansa sinnikkyys on myös saattanut Kiinan köyhästä valtiosta maailman toiseksi suurimmaksi taloudeksi.
Xi toivoi, että Suomi ja Kiina voisivat edelleen tiivistää suhteitaan ja Suomella olisi annettavaa Kiinan uudistaessa talouttaan.
Xi vastaanotti Stubbin juhlallisin seremonioin tänään Kiinan parlamentissa Suuressa kansansalissa. Päämiesten tavatessa soivat kansallislaulut, minkä lisäksi läsnä ollut lapsiyleisö tervehti presidenttejä Porilaisten marssin aikana.
Kiinaa pidetään Venäjän sodan mahdollistajana, koska se jatkaa voimakasta taloudellista yhteistyötä Venäjän kanssa.
Stubb aloitti tänään tapaamiset Kiinan valtiojohdon kanssa Pekingissä. Stubb korosti puheenvuoroissaan pääministeri Li Qiangin ja parlamentin puhemies Zhao Lejin kanssa Venäjän hyökkäyssodan Kiina-ulottuvuutta.
Pääministerille puhuessaan Stubb totesi, että Venäjän sodalla on vaikutuksia myös Kiinan ja EU:n suhteisiin. Kiinaa pidetään Venäjän sodan mahdollistajana, koska se jatkaa voimakasta taloudellista yhteistyötä Venäjän kanssa.
Stubb kuitenkin lisäsi, että Kiinan ja Suomen suhteet ovat hyvät.
Stubb odotti kuulevansa Kiinan roolista yhteisen ilmastohuolen suhteen. Keskusteluissa ovat myös talouden yhteistyömahdollisuudet.
Myös Kiinan valtiojohto korosti Suomen ja Kiinan lämpimiä välejä ja hyvää yhteistyötä.
Kansankongressin puhemies Zhao oli pannut merkille, että Stubb saapui Kiinaan päivänä, jolloin Suomen ja Kiinan diplomaattiset suhteet täyttivät 74 vuotta. Hän toivoi yhteydenpidon jatkossa tiivistyvän. Suomen presidentin edellisestä valtiovierailusta on ehtinyt kulua viisi vuotta.
Pääministeri Li on maata johtavan kommunistisen puolueen hierarkiassa toiseksi korkeimmassa asemassa. Ennen pääministerin rooliaan hän johti Kiinan talouskeskusta Shanghaita, jossa hän muun muassa vastasi suurkaupungin jyrkistä koronatoimista.
Parlamentin puhemies Zhao on puolueen hierarkiassa kolmanneksi korkeimmassa asemassa. Aiemmin hän johti presidentti Xin korruptionvastaisesta kampanjasta vastannutta kurinpitokomissiota.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







