KIRJA ”Siatkin syövät paremmin”
Yleislääketieteen emeritaprofessori Sirkka-Liisa Kivelä on kirjoittanut filosofian tohtori Sari Vaapion kanssa valaisevan teoksen vanhustenhoidon tilanteesta.
Kirjassa Vanhana tänään kuullaan kansalaisten omia kokemuksia. Ne vaihtelevat todella rankoista tapauksista ilahduttavan positiivisiin. Teoksen luettuaan jokainen voi itse päättää, kannattaako vanhenemista pelätä tämän päivän Suomessa.
”Isäni kuoli tukehtumalla ruokaansa. Kukaan ei seurannut hänen syömistään. Minulle kerrottiin hänen vain nukkuneen pois, mutta ruumiinavauspaperit kertoivat toista.”
”Kuta pienempi ryhmäkoti tai vuodeosasto, sitä parempi hoito. On aikaa syöttää.”
”82-kiloinen sairaalaan mennessään ja ennen kuolemaansa luiseva 43-kiloinen – oli sairaalaelämän kauhistuttava lopputulos.”
”Siatkin syövät paremmin kuin vanhukset. Viiden vuoden aikana en nähnyt yhtään tuoretta hedelmää.”
”Pissavaipatkin usein 16 tuntia vaihtamatta. Ahtaat huoneet, joissa oli 2–3 asukasta noin kymmenen neliön huoneessa. Kyllä siellä ammoniakki tuoksuu, kun hoitajat eivät ehdi vaippoja vaihtaa.”
”Jokin yö vietiin vessaan ja unohdettiin sinne. Jollakin tavalla konttaamalla äitini sieltä huoneen puolelle hivuttautui.”
”Mies oli surkea, kuin eksynyt lapsi. Likaiset vaatteet, rikkinäiset sukat, tavarat oli paiskattu muovikassissa kaapin pohjalle. Silmälasit, hammasharja ja muut tarvikkeet olivat kenkien ja vaatteiden seassa. Henkilökunnalla ei ollut aavistustakaan, että mies tarvitsi silmälaseja.”
”Olen kokenut ylilääkityksen tuhoa mieheni kohdalla. Hänestä tuli unelias ja sanaton.”
”Lääkärin lausuma muumioksi muuttuneen äitini sängyn vierellä: Meillä joudutetaan vanhusten kuolemaa morfiinilla.”
Kokemuksia luettuaan jää lohduton olo. Miten tällaista voi tapahtua? Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen vuonna 2009 tekemän kyselyn mukaan 86 prosenttia suomalaisista haluaa kohdentaa verovaroja nykyistä enemmän vanhustenhoitoon. Miksi viesti ei kulje päättäjille?
KATJA KOLJONEN
Sirkka-Liisa Kivelä ja Sari Vaapio: Vanhana tänään. 263 sivua.
Suomen Senioriliike ry 2011.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
