Investointituestaei saa päätöstä ennen syyskuuta
Ensimmäiset uuden ohjelmakauden investointitukipäätökset tehdään syyskuussa.
Viljelijä ei ole oikeutettu tukeen, jos hän aloittaa työt investointikohteessa ennen tukipäätöstä.
Investointituesta ei ole siten avuksi, jos ajatteli jättää sateiden ja märkyyden vuoksi peltolohkon kesannolle ja tehdä sille tänä vuonna perusparannustoimenpiteitä, esimerkiksi salaojitusta.
”Valitettavasti tuen ehdot eivät jousta”, pahoittelee maatalousylitarkastaja Kari Ojala Maaseutuvirastosta (Mavi).
”Tästä oli puhetta jo alkuvuodesta, kun investointitukea koskevia säädöksiä valmisteltiin. Tuottajajärjestöt esittivät tähän ehtoon muutosta. Vaatimus on kuitenkin lähtöisin EU-asetuksesta, joten siihen ei ole mahdollista kansallisesti vaikuttaa.”
Investointitukeen on tänä vuonna vain kaksi hakukierrosta, joista ensimmäinen päättyy 15. elokuuta.
Säädösten mukaan hakuaikaa ei ole mahdollista aikaistaa esimerkiksi toukokuun loppuun, Ojala toteaa.
”Vaikka säädökset mahdollistaisivat aikaistamisen, se ei tässä tilanteessa auttaisi, koska päätöksenteko on mahdollista vasta loppukesällä, jolloin elykeskukset pääsevät ensimmäisiä tukipäätöksiä tekemään.”
Investointituessa on otettu käyttöön uudenlainen valintamenettely.
Haun päätyttyä kaikki siihen mennessä saapuneet hakemukset asetetaan etusijajärjestykseen. Tuki myönnetään hakijoille tässä järjestyksessä.
Juhani Reku
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
