Stubb ja Orpo kisaavat tasaväkisesti kokoomuksen herruudesta
Stubbin kannattajat vetoavat jatkuvuuteen, Orpon tukijat ehdokkaansa luotettavuuteen.
Pohjanmaan kokoomuksen puheenjohtaja Jussi Taittonen kannattaa Alexander Stubbin jatkokautta. Kuortaneella opettajana työskentelevä Taittonen oli tiistaina Tampereella Särkänniemessä oppilaineen luokkaretkellä.Valtiovarainministeri Alexander Stubbin puheenjohtajuus on katkolla, kun sisäministeri Petteri Orpo ja kansanedustaja Elina Lepomäki haastavat hänet kesäkuussa Lappeenrannassa järjestettävässä puoluekokouksessa.
MT selvitti kokoomuksen piirijohtajien suosikkeja puoluejohtajaksi.
Orpon taakse asettuu neljä piirijohtajaa Varsinais-Suomesta, Helsingistä, Kaakkois-Suomesta ja Lapista.
Stubbin jatkokautta puoltaa myös neljä piirijohtajaa: Satakunnasta, Pohjanmaalta, Pirkanmaalta ja Keski-Suomesta.
Lepomäen joukkoihin ei ilmoittautunut kukaan haastatelluista.
Pohjois-Pohjanmaan piirin puheenjohtaja Toni Kaismo ei ole lyönyt kantaansa lukkoon.
”Harkitsen edelleen. Meillä on kolme hyvää ehdokasta, joista kaikki pärjäävät johtotehtävässä.”
MT tavoitti yhdeksän kokoomuksen yhteensä 13 piirijohtajasta. Vastausta ei saatu Uudenmaan, Savo-Karjalan, Hämeen ja Kainuun piirijohtajilta.
"Puheenjohtaja täytyy vaihtaa"
Helsingin kokoomuksen puheenjohtaja Pekka Majuri korostaa, että vaalissa on kyse nimenomaan puheenjohtajan henkilöstä, ei politiikan sisältökysymyksistä.
”Puheenjohtajanvaihdos on nyt tarpeen. Olen paljon keskustellut erityisesti niiden kanssa, jotka tekevät nykyisen puheenjohtajan kanssa päivittäin töitä. Eduskuntaryhmässä on nyt niin pahaa kitkaa, ettei se korjaannu kuin vaihtamalla johtaja”, Majuri paaluttaa.
Majurin mukaan puolueelle tarjoutuu mahdollisuus yhdistää rivejään ja saada uusi alku vain vaihtamalla Stubb.
Majuri antaa tunnustusta Lepomäen poliittiselle linjalle erityisesti talousasioissa.
”Pidän kuitenkin Orpoa kaikin puolin valmiimpana puoluejohtajaksi tässä tilanteessa.”
Kaakkois-Suomen kokoomuksen puheenjohtaja Heikki Järvenpää pitää Orpoa turvallisimpana valintana tulevia vaaleja ajatellen.
”Seuraavien viiden vuoden aikana pidetään viidet vaalit. Orpo on suosittu ministeri ja nauttii laajaa kansan luottamusta. Kokoomuksen on ajateltava myös kannatustaan ja menestystä tulevissa vaaleissa”, hän korostaa.
Samoilla linjoilla on Heikki Autto Lapista.
”Orpo on henkilö, joka herättää luottamusta niin kokoomuksen puolueväessä kuin laajemmin suomalaisissa.”
"Stubb on uudistanut puoluetta"
Stubbin kannattajat peräänkuuluttavat jatkuvuutta ja vakautta kokoomuksen kehittämisessä sekä hallitustyössä.
”Olen ollut hänen valintansa takana kaksi vuotta sitten. Työ on päässyt hyvään alkuun eikä ole mitään järkisyytä vaihtaa puheenjohtajaa. Suomen tilanne edellyttää, että hallituksen tasapaino ja vakaus säilyvät”, Keski-Suomen kokoomuksen puheenjohtaja Pauli Rintanen perustelee.
Emilia Syväsalmi Satakunnasta kokee Stubbin tekevän hyvää työtä, jota ei pidä keskeyttää.
”Puoluetta on lähdetty Stubbin johdolla uudistamaan, ja se työ on alkanut kantaa hedelmää.”
Jussi Taittonen Pohjanmaalta kertoo olevansa lojaali esimiehelleen.
”En näe mitään painavaa syytä siihen, että Stubb pitäisi vaihtaa.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
