Maataloustuottajain eläkesäätiö siirtää työeläkevakuuttamisen Varmaan
MTK:n, Viestilehtien, alueellisten MTK-liittojen ja MTK:n säätiön yli 240 työntekijän eläkevakuutukset siirtyvät vuoden vaihteessa.
Maataloustuottajain eläkesäätiö luovuttaa Keskinäiselle työeläkevakuutusyhtiö Varmalle eläkesäätiön eläkevastuita ja varoja niin, että eläkevastuu on täysin katettu. Kuva: Juho LeskinenMaataloustuottajain eläkesäätiö on päättänyt siirtää työeläkevakuuttamisen Keskinäiselle työeläkevakuutusyhtiö Varmalle. Maataloustuottajain eläkesäätiö on käynnistänyt prosessin, jossa MTK:n, Viestilehtien, alueellisten MTK-liittojen ja MTK-säätiön 243 työntekijän eläkevakuutukset siirtyvät vuoden vaihteessa Varmalle. Lakisääteisten työeläkevastuiden määrä eläkesäätiön siirtyvissä B-osaston eläkevakuutuksissa on 29,3 miljoonaa euroa.
Maataloustuottajain Eläkesäätiö ja Varma ovat päättäneet hakea 30.6.2019 allekirjoitettavalla hakemuksella yhteisesti Finanssivalvonnan suostumusta eläkesäätiön vakuutustoiminnan osan luovuttamiselle 31.12.2019. Eläkekannan siirto edellyttää alaa valvovan Finanssivalvonnan hyväksymistä.
Eläkesäätiön hallituksen varapuheenjohtaja MTK:n talousjohtaja Heikki Laurinen perustelee eläkesäätiön työeläkevakuuttamisen siirtoa Varmaan toimialaa koskevilla kiristyneillä vakavaraisuus- ja lisääntyneillä hallinnollisilla raportointivaatimuksilla.
"Varsin pienen eläkesäätiön näkökulmasta toiminta ei enää valitettavasti ole tarkoituksenmukaista suhteessa saavutettavaan hyötyyn. Eläkesäätiöön liittyvää isoa hallinnollista vastuuta ei voi myöskään koskaan ulkoistaa", Laurinen toteaa.
Eläkesäätiöllä on viisihenkinen hallitus, jota johtaa MTK:n johtokunnan toinen varapuheenjohtaja Mauno Ylinen. Hallituksen viidestä jäsenestä kolme edustaa työnantajaa ja kaksi vaaleilla valittua työntekijöitä.
Maataloustuottajain eläkesäätiö on ammattimaisesti hoidettu ja vakavarainen eläkesäätiö. Sen vakavaraisuusaste viime vuoden lopussa oli 131,56 prosenttia. Sijoitusten tuotto on ollut pitkällä aikavälillä parempi kuin työeläkeyhtiöillä keskimäärin.
Kymmenen vuoden keskiarvolla tarkasteluna eläkesäätiön sijoitustuotot ovat Laurisen mukaan olleet 6,7 prosenttia ja eläkeyhtiöiden 5,8 prosenttia vuosittain.
Vakavaraisuusaste kertoo, kuinka paljon eläkevakuuttajan omaisuus ylittää vastuuvelan.
MTK:n eläkesäätiö on jäsenmäärältään suhteellisen pieni. Kasvaneet hallinnolliset vaatimukset ja jatkossa velvollisuus tarjota vakuutetuille digitaaliset palvelut asioinnissa ovat nostaneet selvästi kustannustasoa ja työmäärää eläkesäätiön hallinnoinnissa.
Vahvasta vakavaraisuudesta ja onnistuneesta sijoitustoiminnasta huolimatta eläkesäätiön hallitus on Laurisen mukaan pidempään arvioinut oman eläkesäätiön pitämisen mielekkyyttä.
Eläkesäätiön hallitus arvioi oman eläkesäätiön pitämistä jo vuonna 2014. Oma eläkesäätiö sai jatkaa toistaiseksi.
Keskustelu oman eläkesäätiön mielekkyydestä kuitenkin jatkui eläkesäätiön hallituksessa. Tätä kiihdytti toimialaa koskeva lisääntynyt vakavaraisuus- , sääntely ja erilaiset hallinnolliset vaatimukset. Teetetyn selvityksen perusteella eläkesäätiön hallitus päätti yksimielisesti purkaa B-osaston työeläkevakuutuskannan ja siirtää sen kilpailumenettelyllä johonkin isoista työeläkeyhtiöistä.
Kilpailutukseen osallistuivat neljä työeläkeyhtiötä Elo, Ilmarinen, Varma ja Veritas. Kilpailutuksessa arvioitiin yhtäältä työeläkeyhtiöiden tarjoamia Finanssivalvonnan hyväksymiä työhyvinvointi- ja työkykypalveluja sekä puhtaasti taloudellisia suureita ja niiden kehitystä pitkällä aikavälillä sekä odotettua kehitystä. Näitä taloudellisia suureita olivat eläkeyhtiön hoitokulutaso, sijoitustoiminnan pitkän ajan nettotuotto, vakavaraisuus ja asiakashyvitys.
Työeläkeyhtiöiden tehokkuus näkyy erityisesti asiakashyvityksissä. Tämä vaikutti myös Varman valintaan.
Kun vakavarainen eläkesäätiö vakuutuksineen ja vastuuvelkoineen siirtyy toiseen yhtiöön, työnantajalle palautetaan eläkevastuut ja muut sitoumukset ylittävä ylikate.
Eläkesäätiö jättää Finanssivalvonnalle myös eläkesäätiön B-osaston ja sen toimintapiiriin kuuluvien työnantajien hakemuksen ja ilmoituksen vakuutustoiminnan osan luovutuksen myötä syntyvän lopullisen ylikatteen ja ylimääräisten varojen palauttamisesta työnantajille niiden keskinäisen eläkevastuun suhteessa.
Loppuvuoden sijoitusten arvostusten perusteella Laurinen arvioi ylikatteen suuruusluokaksi 1–2 miljoonaa euroa. Se selviää vasta loppuvuonna 2020 tarkistusten ja veloitusten jälkeen.
Työntekijöiden ja eläkeläisten työeläkevakuuttamiseen liittyvät edut säilyvät ennallaan.
MTK:n vuonna 1956 perustetun Maataloustuottajain eläkesäätiön toiminta ei pääty kokonaan. Eläkesäätiön hoidettavaksi jäävät A-osaston perhe- ja vanhuuseläkkeellä olevat yhteensä 46 eläkeläistä eläkkeineen . A-osaston eläkevastuu viime vuoden lopussa oli 2,1 miljoonaa euroa. Näiden siirto ei osoittautunut taloudellisesti perustelluksi.
Yhdistymiset isoihin työeläkeyhtiöihin ovat leikanneet rajusti eläkesäätiöiden ja -kassojen määrää. Tänä vuonna tapahtunut suuri muutos oli OP Ryhmän lakisääteisen työeläkevakuuttamisen siirto keskinäisen työeläkevakuutusyhtiö Ilmarisen hoidettavaksi.
OP-Eläkekassan siirtoa OP Ryhmä perusteli sillä, että siirto vahvisti finanssitavaratalon vakavaraisuutta 0,4 prosenttiyksikköä. Siirto pienensi OP Ryhmän eläkekuluja ja paransi kertaeränä ryhmän tulosta ennen veroja yhteensä 286 miljoonaa euroa.
OP Ryhmä kertoi OP-Eläkekassan siirron tulosvaikutuksesta tilivuoden 2018 tilinpäätöksessä. Ilmariselle siirtyi noin 1 068 miljoonan euron eläkevastuun ja työeläketurvan hoitaminen. Siirtyvä vakavaraisuuspääoma oli 263 miljoonaa euroa. Myös OP-Eläkekassa kilpailutti vakuutuskannan siirron. OP Ryhmällä oli ollut jo pitkään jatkunut yhteistyö Ilmarisen kanssa.
Suomessa työnantajayrityksillä oli vielä vuonna 2007 ja ennen finanssikriisiä 35 eläkekassaa ja -säätiötä. Työeläkevarojen määrä niissä oli 8,8 miljardia euroa. Vuoden 2018 lopussa eläkekassoja ja -säätiöitä oli jäljellä 18. Niillä oli varoja 5,2 miljardia euroa. Myös työeläkeyhtiöt ovat yhdistyneet isommiksi.
Keskinäisiin työeläkeyhtiöihin kassansa ovat suurista työnantajayhtiöistä siirtäneet muun muassa Alko, Rautaruukki ja VR.
Uuden eläkekassan perustaminen on ollut harvinaisuus. Kaapeliyhtiö Reka-konserni perusti oman eläkekassan vuonna 2015. Suomessa toimivilla isoilla ruotsalaiskonserneilla on tyypillisesti omat eläkekassat.
"Kun eläkesäätiö tai -kassa hoitaa toimintansa tehokkaasti, työnantaja voi saada rahallista hyötyä", Eläkesäätiöyhdistyksen toimitusjohtaja Timo Toropainen perustelee eläkekassojen ja -säätiöiden toiminta-ajatuksen.
Hän mainitsee Valion Eläkekassan esimerkkinä tehokkaasta ja matalilla työnantajamaksuilla toimivasta eläkekassasta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
