Näyttely-menestyjäostettiin anopin rahoilla
MIKKELI
Jalostuspäivillä palkittiin vuoden 2011 parhaita. Paras juoksija-suunnalle kantakirjattu suomenhevostamma oli Vipliina. Se sai 50 kantakirjapistettä ja II palkinnon.
Turon ja Iitaliinan varsan omistavat Ari Anttila ja Tiina Linna Perhosta. Kasvattaja on Esa Välioja Kuopiosta. Vipliina on kantavana Vieskeristä.
”Vipliinaa ei ollut varsinaisesti tarkoitus hankkia. Rahatkin lainattiin anopilta. Ne on kyllä jo maksettu takaisin”, Anttila hauskuutti yleisöä.
Muut suomenhevostammojen palkitut olivat Vaiva ja Joivi. Vaivan omistavat Henna ja Heikki Romsi sekä J. Liimatta ja T. Pennanen Tervolasta. Kasvattaja on Kari Viitala Seinäjoelta.
Joivin omistajat ovat E.T. Louhelainen Oy ja Suvi Louhelainen Lopelta. Kasvattaja on Vuokko Salonen Porista.
Lämminveritammojen kärkinimi oli Pandora Girl. Ruotsissa syntyneen Alf Paleman ja Tibunoran jälkeläisen omistaa Satu Järviö Turusta. Kasvattaja on Shim Trotting Hb.
Kolmen kärkeen mahtuivat myös Marie Laveau ja Trinity Kemp. Marie Laveaun omistaa ja on kasvattanut Ilona Lahdenranta Eurajoelta. Trinity Kempin omistaja on Janne Aalto Urjalasta ja kasvattaja Ravitalli Kemppi.
Suomenhevosvarsoja esitettiin näyttelyissä vuoden 2011 aikana 710. Lämminverivarsoja esitettiin 258.
Suomenhevosista eniten varsoja, 425 kappaletta, esitettiin J-suunnalle eli juoksijoina. R-suunnan eli ratsujen osuus oli 205 kappaletta. Pienhevosena esitettiin 64 ja työhevosena 16 varsaa. I palkinnon sai vain 11 varsaa. II palkinnon arvoiseksi nähtiin 411 varsaa ja III palkinnolla muistettiin 288 varsaa.
Lämminverivarsoista I palkinnon sai viisi varsaa. II palkinnon sai 155 varsaa ja III palkinnon 95 varsaa. Kolmea esitettyä lämminverivarsaa ei hyväksytty kantakirjaan lainkaan.
Paras suomenhevosvarsa kaudella 2011 oli Elma-messujen yhteydessä järjestetyssä loppukilpailussa 2-vuotiaissa suomenhevosissa ori Egoa On. A.T. Ekon ja Kevättömän Sumun jälkeläisen omistaja ja kasvattaja on Ilkka Roiha Parikkalasta.
1-vuotiaiden paras oli ori Hupikuva. Ratsuna arvostellun A.T. Unikuvan ja Hipinän Helmen varsan omistaa ja on kasvattanut Ulla Malkakorpi Lempäälästä.
Paras lämminverivarsa oli Bohemian Rhapsody. Blue Chip Starin ja Roofer’s Rhapsodyn pojan omistaja ja kasvattaja on Ravitalli Hannu Laakkonen Oy Hollolasta.
ANTTI SAVOLAINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
