Taloudessa ensin luvassa pilvistä, sitten poutaantuu
Alkaneen vuoden talousnäkymiä hallitsee epävarmuus: Kestävätkö euromaiden taloudet? Kuinka lihavia riitoja niiden pönkittämisestä sukeutuu? Miten tuotanto, kysyntä ja työllisyys kehittyvät?
Yleisesti ennustuslaitokset arvioivat, että tästä vuodesta tulee viime vuotta synkempi mutta että vuonna 2013 näkymät kirkastuvat jälleen. Loppukesästä tehdyt ennusteet olivat myönteisempiä kuin joulukuussa laaditut.
Päättyneen vuoden talouskasvuksi arvioitiin ennakkoon 2,6–3,6 prosenttia, mutta se jäi Suomen Pankin mukaan 1,8 prosenttiin. Alkaneen vuoden talouskasvuksi Handelsbanken arvioi 1,0 ja Suomen Pankki ja valtiovarainministeriö 0,4 prosenttia.
Miinusmerkkistä kasvuprosenttia tälle vuodelle ennustivat joulukuussa Nordea (–0,5), Tapiola (–1,5) Sampo- ja POP-ryhmä (–1,0) sekä Pellervon taloustutkimus PTT (–1,5 prosenttia).
”Ennustimme näin jo alkusyksystä, ja muut ovat tulleet perässä muutaman prosentin alaspäin”, Pellervon taloustutkimuksen toimitusjohtaja Pasi Holm huomauttaa.
”Muut ovat ennustaneet siltä pohjalta, että eurokriisi saataisiin hallintaan. Meidän mielestämme sitä ei saada. Tilanne pahenee ja kriisikokoukset jatkuvat, mutta uusia valtioiden romahduksia ei tule.”
PTT:n arvion mukaan investoinnit supistuvat, rakentaminen hiipuu ja varsinkin sellainen vienti vähenee, joka liittyy investointeihin.
Myös yritysten lainansaanti vaikeutuu pankkien rahoitusongelmien ja lainan kallistumisen vuoksi.
”Arvioimme, että euroalue on taantumassa ja että tilanne alkaa parantua ensi syksynä. Pahin tilanne eurokriisissä on äitienpäivänä. Ennustus perustuu siihen, että Kreikka romahti vuoden 2010 äitienpäivänä, Irlanti isänpäivänä, Portugali vuoden 2011 äitienpäivänä ja Italia oli vaikeuksissa isänpäivänä. Loppusyksy ja -kevät ovat pahoja paikkoja, koska silloin erääntyvät valtioiden velkakirjalainat”, Holm sanoo.
Uusi vuosi ei tuo mullistuksia kotitalouksille, jos työpaikka on tallella. Reaalipalkat eivät nouse, mutta kulutusverot kuten tupakka-, alkoholi- ja polttoainevero suurentuvat. Niiden vuoksi inflaatio nousee reilusta prosentista yli kahteen prosenttiin. Vuonna 2011 inflaatio oli 3,4 prosenttia.
Työttömiä tulee lisää noin 30 000, PTT arvioi. Työttömyysaste nousee yli 8 prosentin.
Holm ei lähtisi patistamaan ihmisiä törsäämään tai neuvomaan kotitalouksia muutenkaan kulutuskäyttäytymisessä.
”Menee ihan väärin, että kotitalouksien pitäisi hoitaa kansantaloutta. Kotitalouksien pitää miettiä asioita ja tehdä omalta kohdaltaan oikeita päätöksiä, samoin yritysten. Ylitoiveikkuutta kannattaa tietenkin välttää ja isoja riskihankintoja miettiä.”
Metsäteollisuudellakin on edessään epävarmuutta: lehti-ilmoittelu vähenee ja paperinkulutus laskee.
”Ja rakentamisen hidastuminen näkyy tietenkin sahoilla. Eli metsäteollisuuden näkymät eivät ole kovin ruusuiset”, Holm arvioi.
Osakekurssit ovat alkaneen vuoden lopulla korkeammalla kuin päättyneen vuoden lopulla, Holm ennustaa.
Elintarviketeollisuus jatkaa tasaisella linjalla, tosin karppauksen kaltaisilla muoti-ilmiöillä voi olla vaikutuksensa.
”Isoin asia on kauppa eli teollisuuden neuvotteluvoima suhteessa kauppaan sekä Venäjän markkinoiden kehittyminen. Arvioimme peruselintarvikkeiden kysynnän jatkuvan vahvana Aasiassa, minkä vuoksi viennistä pitäisi saada kohtuullista hintaa.”
Yksityisen kulutuksen arvioidaan supistuvan tänä vuonna vuodesta 2011, mutta pysyvän hitusen plussalla. Vientiarviot heilahtelevat Etlan 5,5 POP-ryhmän -3,5 prosenttiin.
Vuoden 2013 kasvuksi valtiovarainministeriö ja EU-komissio ennustavat 1,7 prosenttia ja suomalaispankit 0,5–2,4 prosenttia.
Ennustelaitos Morgan Stanleyn pudotti Euroopan talouskasvun ennustettaan tälle vuodelle puolesta prosentista pakkaselle, -0,2 prosenttiin. Yhdysvalloissa kasvua on alkaneena vuonna 2, nousevissa markkinatalouksissa 5,7 ja niistä erityisesti Kiinassa 8,4 prosenttia. Laitos alensi kaikkien alueiden ennusteita elokuulta.
Vuonna 2013 euroalueen kasvu olisi 0,9 ja koko maailman 3,9 prosenttia.EIJA POUTANEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
