SDP:n Wallin: Kuluttajat kannattavat kotimaista ruokaa – tarkkuutta tarvitaan julkisissa hankinnoissa
"Ihmisten pitää saada tietää, mistä raaka-aineista heille tarjottava ruoka on tehty", sanoo SDP:n kansanedustaja Harry Wallin.
Kansanedustaja Harry Wallin uskoo asiakaspalautteen voimaan. Muun muassa ABC-ketju on päättänyt siirtyä käyttämään kotimaista lihaa. Kuva: Sami KarppinenBrasilialaisen lihan aiheuttama kohu vaikuttaa eduskunnan käsittelyssä olevan ruokapoliittisen selonteon arviointiin, sanoo SDP:n seinäjokelainen kansanedustaja ja eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Harry Wallin.
Ruoka-asiat nousivat keskusteluun, kun hän vieraili lauantaina Ähtärissä SDP:n kuntavaalitilaisuudessa.
"Kuluttajat varmaan lähes sataprosenttisesti kannattavat kotimaista ruokaa", Wallin arvioi.
Tullitilastot näyttävät kuitenkin vääjäämättä, kuinka paljon Suomeen tuodaan ulkomailta elintarvikkeita, muun muassa lihaa Brasiliasta. Wallinin mielestä nyt pitäisi kiinnittää huomio siihen, mitä suurkeittiöissä valmistettava ruoka pitää sisällään.
"Ihmisten pitää saada tietää, mistä raaka-aineista heille tarjottava ruoka on tehty."
Hän kertoo itse kysyvänsä ravintoloissa, ovatko raaka-aineet kotimaisia. Hän uskoo asiakkaiden aktiivisuuden tuottavan tuloksia: esimerkiksi S-ryhmän ABC-liikenneasemat päättivät siirtyä käyttämään kotimaista lihaa.
Wallinin mielestä tulevissa kuntavaaleissa valittavia kuntapäättäjiä pitäisi kouluttaa, jotta he osaisivat valvoa julkisten ruokahankintojen tekoa kunnissa.
"Hankinta-asiat jäävät helposti paitsioon."
Hän korostaa, että hankintalaki antaa mahdollisuuden asettaa julkisiin ruokahankintoihin tarpeellisia kriteerejä, jos osaamista on. Hyvä esimerkki tästä on hänen kotimaakunnassaan Etelä-Pohjanmaalla sairaanhoitopiirissä tehty hankintalinjaus.
"Meillä tehtiin päätös, että tarjouskilpailuun otettavat tuotteet on tuotettava samoilla kriteereillä kuin mitä Suomessa vastaavilta tuotteilta edellytetään."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
