Ministeri Tavio: EU julkistaa ensimmäisiä vastatulleja Yhdysvalloille keskiviikkona
Komissio on antamassa listan alumiini- ja terästullien vastatoimista jäsenmaille jo tänään.
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps.) kertoi EU:n vastatoimista tiedotustilaisuudessa EU:n kauppaministereiden kokouksen jälkeen. Arkistokuva. LEHTIKUVA / Mikko Stig.EU:n ensimmäiset vastatoimet Yhdysvaltain tulleille julkistetaan keskiviikkona, sanoo ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps.). Hän kertoi asiasta tiedotustilaisuudessa EU:n kauppaministereiden kokouksen jälkeen.
Kyseessä ovat jo aiemmin kerrotut vastatoimet Yhdysvaltojen teräs- ja alumiinitulleille. Toisen vaiheen paketin aikataulu on vielä avoinna.
Komissio on antamassa listan alumiini- ja terästullien vastatoimista jäsenmaille jo tänään.
Ministeri Tavion mukaan vastatoimien ei pitäisi kohdella yhtäkään jäsenmaata suhteettoman kovasti. Tavion mukaan turvallisuuden ja energian kannalta tärkeitä tuotteita ei aseteta lisätullien piiriin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








