Atria: ”Vienti Puolaan ei ole bisnestä”
Atria-Sian johtaja Stefan Saaristo myöntää, että MT:ssa keskiviikkona uutisoitu porsaiden vienti Puolaan ei ole yhtiölle kannattavaa.
”Ei tämä mitään bisnestä meille ole, vaan tuemme porsaspuolen tuotantoa Suomessa. En ota kantaa viennin kuluihin, me kannamme vastuuta.”
Puolaan viedään muutamia tuhansia porsaita niin kauan kuin Atrian sikaketjun porsasruuhka saadaan purettua.
”Huonoin vaihtoehto olisi, että porsaita alettaisiin lopettaa. Sellaista ei ole ainakaan meillä tiedossa.”
Myöskään emakoita Atria ei halua ketjusta poistaa. ”On katsottava myös ensi vuoteen, kaikkia emakoita tarvitaan.”
Toisin kuin Taloussanomat uutisoi, porsaiden vienti Puolaan ei Saariston mukaan alkanut vielä tammi–helmikuussa vaan vasta maaliskuussa.
Puola valikoitui vientikohteeksi, koska siellä oli kiinnostusta suomalaisiin porsaisiin.
Korkeamman hintatason Ruotsissakin kiinnostusta on, mutta lopullista päätöstä suomalaisporsaiden ostamisesta ei vielä ole tehty. Atria on valmis viemään porsaita Ruotsiin, jos ostajapuoli sanoo viennille kyllä.
Euroopan komission viikoittaisen hintaseurannan mukaan porsaan hinta Ruotsissa oli toissa viikolla 86 euroa ja Puolassa 42 euroa. Suomessa hinta oli 60 euroa porsasta kohden.
Saaristo toivoo porsastuottajilta kärsivällisyyttä.
”Uskon, että tästä päästään vielä valoisampaan tilanteeseen. Kun ruuhka on purettu, haemme käyttöön uutta toimintamallia.”
TERHI TORIKKA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
