”Suomen maatalous ruokkii vielä Euroopan”
Muusikko Jouko Mäki-Lohiluoma on kaupunkilainen ihminen: syntyisin Seinäjoelta ja asuu Tampereen Pispalassa puutalossa.
Herra Heinämäen lato-orkesterissa hän soittaa huuliharppua ja rumpuja raitahousuisena voimamies Horsmana.
Maalaishenkisen bändin varsinainen isä on Miljoonasateesta tuttu Heikki Salo, aito maalaispoika Lapuan Ruhankylästä.
Mutta Mäki-Lohiluoma on samalla uralla. Hän näet omistaa veljensä kanssa isänsä kotitalon Kauhajoen Kokonkylässä. 11 hehtaarin pellot on vuokrattu naapurille.
”Minulla ei ole tilaan varsinaista tunnesidettä, mutta isälleni maa on tullut erittäin rakkaaksi. Lapsena jouduttiin olemaan maatöissä ja opettelemaan ruumiillista työtä, mutta päivät olivat pikkuisen liian pitkiä ja siksi asenne kääntyi itseään vastaan”, kaupunkilaisisäntä kertoo.
”Halusin kuitenkin, että tila säilyy minun perikunnallani.”
”Minulla on sellainen tunne, että vaikka Suomen maaseutu nyt autioituu, tilanne muuttuu vielä toisinpäin lähisukupolvien aikana”, Mäki-Lohiluoma sanoo.
Hän ennakoi, että ilmastonmuutos muuttaa Suomen maaseudun vielä maissinviljelijöitä ja -syöjiä täyteen.
”Etelä-Eurooppa muuttuu hiekka-aavikoksi ja Keski-Eurooppa myrkyttyy. Sadan vuoden päästä Suomessa ei ole yhtään pakettipeltoa, vaan täällä viljellään Euroopan leipä. Minä ehdin kuolla pois, ennen kuin tämä tapahtuu, mutta toivottavasti lapset ja lapsenlapset ymmärtävät pitää maan hallussaan.”
EIJA MANSIKKAMÄKI
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
