Turistivirta onvaatinut työtä
lehtikatsaus
Itä-Euroopasta saapuvat turistit tuovat Suomeen työtä ja rahaa, kiittää Koillissanomat. Vierailijoiden haaliminen on vaatinut vuosien ponnistuksia.
”Jälleen tämän uudenvuoden tienoilla sekä Venäjältä että
Ukrainasta saapuu Kuusamoon tuhansia matkailijoita.
Ilman ponnistuksia itäturistit
eivät alueelle tule. Kilpailu
erityisesti venäläisten turistien saamiseksi ympäri maailman
on kiristynyt.
Kuusamon ja koko Koillismaan alueen pitää pystyä tarjoamaan heille sellaisia elämyksiä, että he viihtyvät, tulevat uudelleen ja kertovat myönteistä viestiä myös ystävilleen. Alueen palvelujen
pitää olla kunnossa, sillä nykyajan matkailijat ovat käyneet usein muuallakin kuin vain
Suomessa ja Kuusamossa. He osaavat vaatia palveluilta laatua.”
Salolta katosi uudenvuodenyönä kaksi naapuria, kun Karjalohja ja Nummi-Pusula liittyivät Lohjaan. Salon Seudun Sanomat uskoo, että kuntaliitostahti kiihtyy.
”Suomesta on kadonnut kuntia kovalla vauhdilla. Kartalta on vuoden 2007 jälkeen kadonnut toistasataa kuntaa. Kuntia on vuodenvaihteen jälkeen 320.
Jos asia hallituksesta riippuu, vauhti jatkuu. Hallituksen hoppu
lyö suurimmat paineet kuntiin
joissa on tyydytty tähän asti
murisemaan sen esityksille. Näihin kuntiin kuuluvat Salon seudulla ainakin Somero, Koski ja Marttila.
Lakiluonnoksen ehdot ovat sellaiset, että kuntien on hyvin vaikea kiertää yhdistymisiin tähtäävää selvitysvelvollisuutta. Vahvaa protestihenkeä on
kuitenkin ilmassa.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
