Suomalaiset ovat tulppaanikansaa – ennätyssato kukkii nyt
Suomessa viljellään tänä talvena noin 80 miljoona leikkotulppaania. Kukat saa kestämään kauemmin yksinkertaisilla konsteilla.
Leikkotulppaanien suosio on kasvanut tasaisesti jo vuosikymmeniä, Kauppapuutarhaliitosta kerrotaan. Kuva: KauppapuutarhaliittoSuomalaiset kukkailevat tulppaanien ostajina maailman kärkisijoilla. Edellämme ovat olleet vain ruotsalaiset ja norjalaiset.
Tänä talvena Suomessa viljellään noin 80 miljoona leikkotulppaania. Se on Kauppapuutarhaliiton toiminnanjohtajan Jyrki Jalkasen mukaan tähänastisesti suurin määrä.
Kaupassa on hyvä valita reippaimman näköinen kimppu. Vältä kasaan painuneita tai terälehdet pudottaneita kukkia. Voit kokeilla kukkaa joko nupusta tai varresta todetaksesi, mikä kukan nestejännitys on. Venyneitä kukkia ei kannata ostaa, sillä ne ovat olleet liian kauan lämpimässä ilman vettä ja päässeet vanhentumaan, Kauppapuutarhaliitto ohjeistaa.
Kuiva kukka-astia kaupassa ei sinänsä ole huono merkki. Tulppaanit kestävät hyvin kuivassa kuljetusta, kunhan kotona niiden varsista leikataan pari senttiä pois tuoreen imupinnan aikaansaamiseksi.
Maljakkoon valutetaan kymmenkunta senttiä vettä, ja kukkanippu pannaan siihen imeytymään muovikääreineen noin puoleksi tuntia, minkä jälkeen kääreen voi poistaa.
Tulppaanit ovat kauniita koristeita sellaisenaankin, mutta niiden joukkoon voi lisätä esimerkiksi leikkovihreää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
