Mikään ei estä viljanviljelijöitä sopimasta vaikka vehnän hinnasta
Euroopan komissio muistuttaa, että viljelijät voivat perustaa järjestöjä, jotka sopivat hinnoista ja edustavat tuottajia neuvottelupöydässä.Käyttämällä joukkovoimaa naudanlihan- ja peltokasvien tuottajat sekä oliiviöljyn tuottajat voivat parantaa neuvotteluasemaa teollisuuden ja kaupan kanssa, Euroopan komissio kehottaa.
Nämä kolme tuotantosuuntaa voivat sopia hinnoista sekä myyntimääristä.
Tavallisesti kilpailusäännöt kieltävät hinnoista sopimisen. Niistä voidaan kuitenkin poiketa, jos yhdessä sopiminen parantaa tuotantoa tai on kuluttajalle eduksi.
Yhteismyynnille on asetettu ehdoksi, että naudanlihalla ja peltokasveilla yhteisesti myytävä määrä ei saa ylittää 15 prosenttia kansallisista markkinoista, komissio linjaus kertoo.
Oliiviöljyssä raja on 20 prosenttia.
Poikkeus kilpailusäännöstä näille tuotantosuunnille annettiin jo capin uudistuksessa vuonna 2013. Nyt komissio tarkensi yhteiskaupan ohjeistusta.
Tuottajien on käytettävä viranomaisten hyväksymää järjestöä hoitamaan kaupat käytännössä. Järjestö voi olla esimerkiksi MTK.
Suomessa kuvio voisi sopia viljanviljelijöille.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

