Itävaltalainen munuaisrasva estää taimikkotuhoja
Erkki Kokkinen on ruiskuttanut Trico-suojausainetta männyntaimikkoonsa kolmena syksynä. Hirvet eivät ole suojattuihin taimiin koskeneet. Sami Karppinen Kuva: Viestilehtien arkistoItävaltalainen lampaan teurasjätteen rasvoista valmistettu karkoteaine Trico on osoittautunut toimivaksi hirvien taimikkotuhojen torjujaksi.
Metsäntutkimuslaitoksen (Metla) kokeessa aine esti männyntainten latvasyönnin ja vähensi huomattavasti myös sivuoksien syöntiä. Metla kokeili suojaustehoa Kuusamon yhteismetsässä talvella 2010–11.
Kokeessa käsiteltiin karkotteella 12–13-vuotiaita aurausalueelle istutettuja männyntaimia, joiden pituus vaihteli puolestatoista metristä kahteen.
Aine levitettiin tainten latvaan ja ylimpiin latvakasvaimiin syyskuussa.
”Tricolla käsitellyillä koealoilla oli erittäin vähän latvasyöntejä, useilla ei lainkaan”, Metlan Itä-Suomen alueyksikön tutkijat Juho Matala ja Marja Poteri raportoivat.
Ainetta levitettiin myös koivuntaimiin kolmena kasvukautena 2009–11. Aine ei vaikuttanut koivujen pituuskasvuun. Käsiteltyjen taimien latvoja hirvet eivät katkoneet, oksia satunnaisesti.
Matalan ja Poterin mielestä Trico on käyttökelpoinen aine metsäpuiden taimien yksinpuin tapahtuvaan suojaukseen hirviltä sekä talvi- että kesäaikana.
Ainetta kuluu noin kymmenen litraa hehtaarille. Suojata kannattaa vain latvaosat taimista, jotka on tarkoitus kasvattaa tukkipuiksi.
Mäntyjen suojaukseen tulee tutkijoiden mukaan ryhtyä pahimmilla ongelma-alueilla, kun syöntiä alueella havaitaan. Yleensä tämä osuu yli metrin pituusvaiheeseen.
Koivuntaimikoiden suojaaminen voi olla tarpeen aloittaa jo aiemmin.
Jyväskyläläinen Erkki Kokkinen on suojannut 1,6 hehtaarin männyntaimikkonsa Tricolla kolmena syksynä. Vuosi 2012 jäi väliin jatkuvien sateiden takia.
Ennen suojaamista hirvet ennättivät tärvellä satakunta tainta Kannonkoskella sijaitsevasta taimikosta. Suojatusta taimikosta ei ole kelvannut hirville yhtään tainta.
Kokkinen on ruiskuttanut vähintään 80 prosenttia taimista. Hehtaaria kohti ainetta on mennyt noin 15 litraa.
Kuusentaimikkoon Kokkinen ei hoksannut ainetta laittaa. Kesällä 2011 kauriit söivät 200–300 kuusentaimen latvakasvaimet.
Viime vuonna aineen hankintaan käytettiin yli 60 000 euroa, Suomen riistakeskuksen riistasuunnittelija Reijo Kotilainen Pohjois-Karjalasta kertoo.
Tänä vuonna ainetta on jaettu metsänomistajille noin 6 000 litraa. Tukirahaa on käytetty noin 50 000 euroa.
Suomen riistakeskus hankkii ainetta. Rahat maa- ja metsätalousministeriö antaa hirvenpyytäjiltä keräämistään pyyntilupamaksuista.
Vielä viime vuonna ainetta jaettiin ilmaiseksi esittelykäyttöön. Tänä vuonna kymmenen litran astiallinen maksaa 50 euroa ja toimituskulut.
Suomen riistakeskuksen aluetoimistot ja riistanhoitoyhdistykset välittävät ainetta, jolle Elintarviketurvallisuusvirasto myönsi viime vuonna käyttöluvan. Testikäytössä aine oli Suomessa kolme vuotta.
Kotilaisen mukaan aineella voidaan käsitellä rauduskoivun taimet ennen istutusta. Aine tehoaa myös myyriin ja rusakoihin.
REIJO VESTERINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
