Ruuan ravinne karkaa puhdistamolla kierrosta
Yhdyskuntien jätevesien käsittely on typen ja fosforin kierron heikoin lenkki. Näin toteaa projektipäällikkö Merja Mikkilä Suomi kestävän ravinnetalouden mallimaaksi -hankkeesta (Nuts).
Suurin ongelma ei ole tutkijoiden mukaan ravinteita saaminen jätevesistä talteen, vaan talteen otettujen ravinteiden hyödyntäminen. Talteen otetusta fosforista hyödynnetään alle puolet ja typestä vain kymmenesosa.
Lappeenrannan teknillisen yliopiston ja Luonnonvarakeskuksen yhteisessä Nuts-hankkeessa on tutkittu uusia ravinteiden kierrätykseen soveltuvia teknologiainnovaatioita.
Tähän asti fosfori ja typpi on otettu vedenpuhdistamoissa talteen pääsääntöisesti eri prosesseissa. Nuts-hankkeen tutkijoiden mukaan fosforin ja typen poistaminen onnistuisi myös samanaikaisesti.
”Kestävän ravinnetalouden yksi avainteknologia on biokaasun ja väkevöityjen kierrätysravinteiden yhdistetty tuotanto. Virallisesti kyse on jätteenkäsittelystä, mutta siinä prosessoidaan eloperäisistä raaka-aineista lannoitukseen käytettäviä kierrätysravinteita, mullan raaka-aineita ja biokaasua”, Mikkilä kertoo.
JUHANI REKU
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
