Akseli Gallen-Kallela lumoutui afrikkalaisesta valosta
Satakunnassa syntyneen ja varttuneen taiteilija Akseli Gallen-Kallelan (1865–1931) syntymästä tulee tänä vuonna kuluneeksi 150 vuotta. Häntä juhlitaan vuoden mittaan useilla näyttelyillä eri puolilla maata.
Satakunnan museossa Porissa on parhaillaan Gallen-Kallelan perheineen vuosina 1909–1910 Itä-Afrikkaan, nykyisen Kenian alueelle suuntautuneesta matkasta ja sen aikana syntyneistä teoksista kertova näyttely Mikä ilo, mikä valo!
1900-luvun alussa kaukokaipuu johdatti Gallen-Kallelan perheineen Euroopan kautta Afrikkaan. Taiteilija etsi tuntemattomasta maanosasta inspiraatiota ja aitoutta, jonka hän koki kadonneen modernisoituvasta Euroopasta.
Puolitoista vuotta kestäneestä Afrikan-matkasta muodostui koko perheelle seikkailu uuteen maailmaan. Gallen-Kallelat asettuivat ensin Nairobiin, mutta viettivät pitkiä aikoja myös safarilla kierrellen ja leiriytyen erämaassa. Matkalla tulivat tutuiksi niin paikalliset ihmiset, vaaralliset villieläimet kuin tropiikin sairaudetkin.
Afrikan valosta ja ilosta lumoutunut Gallen-Kallela maalasi matkan aikana useita teoksia, jotka värikkyydessään ja ilmaisussaan poikkeavat hänen muusta tuotannostaan.
Gallen-Kallela keräsi matkan aikana metsästämiensä eläinten nahkoja ja muita luonnontieteellisiä näytteitä sekä paikallisten heimojen esineitä tallennettavaksi suomalaisiin kokoelmiin. Lisäksi hän kunnostautui valokuvaajana ikuistaen kokemuksiaan filmille. Kuvien aiheita hän siirsi myös maalauksiinsa.
Näyttelyssä on esillä kolmisenkymmentä taideteosta, valokuvia, afrikkalaisia ja perheen matkavarustukseen kuuluneita arkisia esineitä sekä metsästysretkien saaliita.
Näyttelyyn on lainattu aineistoa Gallen-Kallelan museosta, Ateneumin taidemuseosta, Tampereen taidemuseosta, Suomen kansallismuseosta, Luonnontieteellisestä keskusmuseosta sekä yksityisiltä. Näyttelyn yhteistyökumppanina on Gallen-Kallelan museo, joka koordinoi taiteilijan juhlavuotta valtakunnallisesti. Näyttelyyn liittyy myös muun muassa luentosarja.
Samaan aikaan Mikä ilo, mikä valo! -näyttelyn kanssa on museon kahvilassa esillä valokuvaaja ja kuvajournalisti Juha Laitalaisen valokuvanäyttely Ihmisyyden lähteellä. Laitalainen on matkannut Akseli Gallen-Kallelan jalanjäljillä itäisessä Afrikassa sadan vuoden jälkeen.
Satakunnan museo järjestää syyskuussa vielä kolmannen Gallen-Kallelan juhlavuoteen liittyvän näyttelyn. Siinä on esillä museon omissa kokoelmissa olevaa Gallen-Kallelan taidetta.
Gallen-Kallela on esillä myös Halosenniemessä Tuusulassa. Toukokuun lopulle jatkuvassa Terve mieheen! -näyttelyssä hän on vieraana ikätoverinsa Pekka Halosen ateljeekodissa.
Gallen-Kallelan museossa Espoon Tarvaspäässä jatkuu huhtikuun puoliväliin Taiteen pyhiinvaeltajat – Nikolai Roerich ja Akseli Gallen-Kallela -näyttely. Sitä seuraa kaksi Akseli Gallen-Kallelan Jusélius-esitöitä ja luonnoksia esittelevää näyttelyä.
MAIKKI KULMALA
Mikä ilo, mikä valo! Akseli
Gallen-Kallela Afrikassa -näyttely
Satakunnan museossa
Porissa 31.5. asti.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
