Laji kiinnostaa ja herättää tunteita
Miesten Superpesiksen otteluita seurasi runkosarjassa keskimäärin 1 589 silmäparia ottelua kohti. Määrä on kuusi prosenttia suurempi kuin vuotta aikaisemmin.
Suurimmat yleisömagneetit olivat 2 223 katsojaa kerännyt Hyvinkää, 2 107 silmäparia houkutellut Vimpeli sekä 2 100 pesisintoilijaan yltänyt Sotkamo.
Naisilla pesäpallo jatkaa Suomen suurimpana joukkueurheilulajina yleisökeskiarvon perusteella. Runkosarjassa naisten otteluita seurasi keskimäärin 553 katsojaa. Määrä on hiuksenhienosti viime kautta suurempi. Eniten silmäpareja otteluihin pyydysti Pori 1 213 katsojan keskiarvollaan.
Pesäpalloliiton toiminnanjohtaja Arto Ojaniemi on tyytyväinen lukuihin.
”Pesäpallo kiinnostaa ympäri Suomea, mikä on hieno asia. Kyseessä on laji, joka nostattaa tunteita ja tarjoaa jännitystä. Onkin hienoa, että ihmiset tiedostavat sen ja viihtyvät katsomoissa”, Ojaniemi iloitsee.
Vimpeliläisille Jari Toppiselle ja Hannu Vainiolle pesäpallo on äärettömän tärkeää.
”Pesäpallo on osa elämää. Käymme katsomassa pelejä aina kun vain mahdollista”, miehet kertovat.
”Pesäpallokatsomossa unohtuvat työelämän murheet, sillä siellä voi suunnata energian pelkästään oman joukkueen kannustukseen. Olemme myös huomanneet, että pelin jälkeen tuntuvat työelämän paineet helpommilta käsitellä, kun on saanut päästellä katsomossa höyryjä”, pohtivat yrittäjinä toimivat miehet.
Kauden ratkaisupelit ovat kaksikolle luonnollisesti tärkeitä tapahtumia.
”Kyllähän ne huipentavat kaiken. Tunnetaso nousee silloin niin itsellä kuin kentälläkin.”
Jos oma joukkue voittaa, sitä juhlitaan asiaankuuluvasti. Jos vastustaja on parempi, se ottaa päähän.
”Vietämme myös paljon aikaa muiden kannattajien kanssa, sillä yhdessä on mahtavaa juhlia menestystä tai sitten purkaa tappion tuomaa pahaa mieltä. Pesäpallokatsomon ja kannattajien sosiaalinen yhteenkuuluvuus on ehdottomasti yksi pesäpallon helmistä”, Toppinen ja Vainio sanovat.
Pesäpallon finaalivaihe nostaa myös toiminnanjohtaja Ojaniemen tunteet korkealle. Mies kehuu tunnelman olevan kuin rakkaustarinasta.
”Kun mestaruus ratkeaa, se nostaa aina tunteet pintaan ja vesi kihoaa silmäkulmiin.
Usein mestaruuden ratkeamiseen liittyy myös jonkinlaista draamaa, mikä kihelmöi entistäkin enemmän.”
”Toivon niin miesten kuin naistenkin finaalisarjoista mahdollisimman pitkiä, sillä silloin yleisö saa nauttia tunnepitoisista kansallispelielämyksistä mahdollisimman paljon”, Ojaniemi toteaa.
TOMI OLLI
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
