Hallitukseen luotetaan poikkeuksellisen vähän
Vain joka viides suomalainen ajattelee maan hallituksen onnistuneen tehtävissään vähintään melko hyvin. Useampi kuin kaksi kolmesta puolestaan arvioi hallituksen toimineen vähintäänkin melko huonosti.
Yli puolet, 56 prosenttia vastanneista, pitää myös opposition toimintaa vähintään melko huonona.
Joka neljäs pitää opposition suoriutumista vähintään melko hyvänä.
Kuluneen vuoden aikana toteutettujen kolmen tutkimuskierroksen aikana opposition arvosanat ovat pysyneet ennallaan, mutta hallituksen arvosanat ovat olleet joka mittauksessa hieman edelliskertaa heikommat.
Ikääntyneet, pääkaupunkiseudulla ja Uudellamaalla asuvat sekä akateemisesti koulutetut ovat hallitukseen keskimääräistä tyytyväisempiä.
Istuva hallitus on saanut koko tutkimusajanjakson kuluessa nykyhallitusta huonompia arvosanoja ainoastaan vuosina 1992 ja 1993. Ensimmäinen tutkimus tehtiin vuonna 1991.
Tiedot käyvät ilmi TNS Gallup Oy:n Puoluebarometristä. Tutkimusta varten haastateltiin 1 003 kansalaista syys–lokakuun vaihteessa.
Useimmat Puoluebarometriin vastanneista kertoivat punnitsevansa Suomen taloudellista tilannetta tehdessään äänestysratkaisujaan eduskuntavaaleissa. Kaksi suomalaista kolmesta pohtii taloutta vähintään melko paljon.
Lähes yhtä moni miettii samassa yhteydessä sosiaali- ja terveyspalveluihin liittyviä kysymyksiä.
Valtion velkaantuminen, työurien pidentäminen, energiapolitiikka, Nato sekä euroalueen talousvaikeudet jakavat vastaajien mielipiteet. Kyseiset teemat painavat osapuilleen puolten vastaajista kohdalla äänestyspäätöstä tehtäessä.
Kokoomusta pidetään nyt entistäkin ylimielisempänä. Kokoomukseen on aiemminkin liitetty ylimielisyys, mutta nyt jopa 60 prosenttia vastaajista yhdistää ominaisuuden puolueeseen.
Kokoomuksen katsotaan myös toimivan kansan etujen vastaisesti, eikä puolueeseen luoteta.
Kokoomusta pidetään ylimielisempänä kuin kertaakaan aiemmin 2000-luvulla. Perussuomalaisia ja vihreitä pitää ylimielisinä kolmannes vastanneista.
SDP:n johtoa pidetään taitamattomana. Myös perussuomalaisten johto kärsii luottamuspulasta, mutta kansalaisten näkemykset puolueen ylimielisyydestä ovat lientyneet.
Keskusta nousi imagovertailun kärkeen keväällä 2013, ja sen jälkeen puolueeseen liitetyt myönteiset mielikuvat ovat ennestään vahvistuneet.
Keskustaa pidetään puolueista luotettavimpana.
Enemmistö suomalaisista, 58 prosenttia, ilmoittaa äänestävänsä ensisijaisesti puoluetta ja vasta toissijaisesti henkilöä ensi kevään eduskuntavaaleissa.
JUKKA KOIVULA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
