Kulutusluottojen holtittomat korot halutaan kuriin – Näin pikavippiyhtiöt ovat kiertäneet aiempia korkokattoja
Talousvaliokunta ruuvaisi pikavippejä suitsivaa lakia hallituksen esitystä kireämmälle. Pikavippiyhtiöt ovat kiertäneet aiempia korkokattoja
Valiokunnan mukaan pikavippitoimintaa saadaan hillittyä ainoastaan laskemalla enimmäiskorkoa niin alas, että luotonantajan on oman toimintansa varmistamiseksi välttämätöntä selvittää luotonhakijan maksukyky. Kuva: Kari SalonenEduskunnan talousvaliokunta esittää kulutusluottojen korkokaton laskemista 20 prosenttiin. Valiokunnan ehdotus on tiukempi kuin hallituksen alkuperäinen esitys, jossa ehdotettiin 30 prosentin ylärajaa korolle.
Lakiesityksestä mietinnön tehnyt talousvaliokunta esittää myös, että eduskunta edellyttäisi hallitusta laatimaan perusteellisen selvityksen siitä, onko pikavippijärjestelmä tarpeellinen.
Pikavipeille eli vakuudettomille korkeakorkoisille kulutusluotoille säädettiin jo aiemmin 50 prosentin korkokatto, joka koskee alle 2 000 euron luottoja.
Pikavippiyhtiöt alkoivat kiertää korkokattoa myöntämällä pääosin sen ulkopuolelle jääviä suurempia luottoja, joissa todelliset vuosikorot ovat olleet korkeita.
Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) on pitänyt ongelmana sitä, että Suomessa ei ole tarpeeksi tiukkoja seuraamuksia säännösten kiertämisestä.
Aiemmin tässä kuussa keskustelua herätti Britanniasta Suomeen rantautunut Aurora Laina, joka on tuonut tarjolle uuden pikavippimallin, jossa luottotietonsa menettäneille tarjotaan lainoja siten, että lainan nostajaksi ryhtyy toinen henkilö.
KKV on pannut vireille selvityksen Aurora Lainan toiminnasta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

