Tuhkarokko ja nälkä tappavat lapsia Sudanin pakolaisleireillä, yli 1 200 menehtynyt neljässä kuukaudessa
YK:n mukaan kymmenettuhannet muutkin sudanilaislapset ovat vaarassa kuolla vuoden loppuun mennessä.

Laskelmien mukaan Sudanissa on avun tarpeessa lähes 25 miljoonaa ihmistä ja yhteensä Sudanissa on arviolta noin 50 miljoonaa asukasta. Noin viisi miljoonaa sudanilaista on joutunut pakenemaan kodeistaan taisteluita joko maan sisäisesti tai Sudanin naapurimaihin. Kuvassa sudanilaisia pakolaisleirillä Tshadissa. LEHTIKUVA / AFP.
Sudanissa yli 1 200 alle viisivuotiasta lasta on kuollut pakolaisleireillä vain neljän kuukauden kuluessa, kertoo YK. Pakolaisjärjestö UNHCR:n mukaan toukokuun puolivälin ja syyskuun puolivälin välisenä aikana yhdeksällä leirillä rekisteröityjen kuolemantapausten syy on vakavan aliravitsemuksen ja epäillyn tuhkarokkoepidemian yhteisvaikutusta.
YK:n mukaan kymmenettuhannet muutkin sudanilaislapset ovat vaarassa kuolla vuoden loppuun mennessä.
Osaston luetuimmat
- Ukraina: Sevastopoliin iskettiin ohjuksin, kun meneillään oli Venäjän laivaston johdon kokous – iskussa sai surmansa korkea-arvoisia venäläisiä laivastokomentajia
- Purran mukaan sairaana ei tarvitse tulla töihin jatkossakaan – Teollisuusliitto: Kannattaako sellaista lainsäädäntöä tehdä, jolla ei ole mitään merkitystä käytäntöön?
- Nasan luotain kaappasi neljänneskilon kiviä ja pölyä miljardeja vuosia vanhan asteroidin pinnalta – Tutkijoiden himoitsemat näytteet saapuivat Utahin autiomaahan
- Venäjä teki iskun Odessan satamaan − viljavarastoille merkittävää vahinkoa
- Mökkikauppa hiljeni, mutta kaikkia alueita kehitys ei koske — ”Ostajia olisi, mutta mökkejä ei ole tarjolla”
- Taannoin kiinni saatu Italian etsityin mafiapomo on kuollut sairaalassa − jäi kiinni pyrkiessään syöpähoitoihin
- Hallitus rakentaa strategista yhteistyötä vain neljän suurimman kaupunkiseudun kanssa — "Perusteita sivuuttaa Jyväskylää, Kuopiota ja Lahtea ei ole”