
Deangelo matkalla Derbyyn
VERMO. Nelivuotias Deangelo on alkanut osoittaa sellaisia otteita, että nykyisen kotiradan suurkilpailu häämöttää mielessä.
Juhani Tapanin suojatti testasi edelliskerralla ikäluokan parhaimmiston tasoa Kuopio Stakesissa, jossa oli sekä karsinnassa että finaalissa viides. Tänään 65-lähdössä se vyöryi toisesta ulkoa voittoisaan kiriin viimeisellä takasuoralla ja paineli täyden matkan 13,9.
"En viimeiseen asti satsannut alkuun, kun niin moni muu latasi", Juhani Tapani kertasi juoksun vaiheita. "Tämä lähtee itsestäänkin reippaasti. Päästin Hannun hevosenkin vasta 600-700 metrin jälkeen eteen, jotta sekin joutui vähän tekemään töitä ja oli sitten helpompi ajaa siitä ohitse."
Kolmivuotiaana Deangelo oli loppukaudesta Kasvattajakruunun ja Uudenmaan Upeimman finaaleissa, mutta ei piisannut niissä aivan kärkeen. Kuopio Stakesin ja tämän illan perusteella avoimet nelivuotislähdöt ovat ajankohtaisia tänä vuonna, ja erityisesti kotiradan Suuri Suomalainen Derby houkuttelee.
"Deangelo teki Kuopio Stakesissa hyvät juoksut molemmissa lähdöissä ja tänään se näytti, ettei se ainakaan taaksepäin ole mennyt. Derby on ollut mielessä, jos jossakin pääsisi yrittämään vähän isommasta rahasta. Viime vuonnakin se oli finaaleissa, mutta oli kokoonsa nähden voimaton eikä ihan riittänyt parhaille. Siihen on tullut nyt lisää jämäkkyyttä ja hevonen on aikuistunut. Ei se toki ihan valmis ole vielä, mutta eteenpäin", Tapani analysoi.
Juhani Tapani on nykyään Vermon ratavalmentaja, ja mies on viihtynyt maan pääradalla hyvin. Hänen tyttärensä Kiia Tapani vastaa hevosten päivittäisestä hyvinvoinnista.
"Oikein yllätyin, miten hyvät paikat täällä on treenata hevosia. Paikat ovat aina kunnossa ja täällä on hirmu hyvä henki. Jos jotakin apua on tarvinnut, sitä on heti saanut ratamestarilta tai joltakin muulta. Keskimaunun Juhalle kun soittaa, niin homma toimii heti. Jos hän ei itse tule, niin laittaa kaverit asialle", Tapani kiittelee.
Deangelo on puolestaan jo toisessa polvessa hyvinkääläisen Aleksi Lahtisen kipparoima kimppahevonen. Emä My Beautysine oli asiallinen starttihevonen ja oli myös Juhani Tapanin valmennuksessa, ja siitospuolella Deangelo on sen esikoinen. My Beautysine teki vastikään tammavarsan Il Villagiosta ja on siemennetty nyt Maharajahilla. Deangelon omistajaporukka Stable Bounty Hunters on seitsemän hengen kimppa.
Vermon ilta oli yllätysvoittajia täynnä. Kovimman yllätyksen järjesti Cold Hard Lady, joka kiersi stayer-lähdössä 40 metrin pakilta kaikki ja pudotti jo entisestään harvat T65-laput. Ohjastaja Tapio Perttunen oli yhtä yllättynyt kuin pelaajatkin.
"Nyt jos puhutaan niin kuin asia on, niin missään nimessä en osannut tätä odottaa", Perttunen hämmästeli voittajahaastattelussa. "Neljäkymmentä metriä takamatkaa ja ajattelin etukäteen, että ollaan ulkona kuin lumiukko tässä lähdössä. Ajelin porukan viimeisenä kaksi kilometriä ja sitten tuntui vähän, että tammassa on painettakin. Nostin toiselle radalle ja siitä kolmannelle tuhat ennen maalia, siitä se vaan lähti etenemään ja tässä ollaan. Ihmeiden aika ei ole ohi."
Eino Oksasen kasvatti ja valmennettava koki alkuvuodesta kovia, kun tamma oli mukana autokolarissa matkalla Teivon raveihin. Se toipui kuitenkin nopeasti kilpailukuntoon, mutta ei ollut hätyytellyt kärkisijoja ennen kuin räjäytti pankin Vermossa.
Oikea T65-rivi, Vermo 13.6.
T65-1: 7 Golden Eleven
T65-2: 6 Noran Pot
T65-3: 1 Ray Mysterio
T65-4: 16 Cold Hard Lady
T65-5: 5 Valppaus
T65-6: 3 Deangelo
T65-kierros oli huippuvaikea, eikä yhtään oikeaa riviä löytynyt ja näin ensi keskiviikolle on luvassa jackpot-kierros.5 oikein-tuloksillakin lunastaa peräti 15675,90 euroa.
T65-kierroksen pankki El Dirtyman taipui keulasta, ja parhaat palat korjasi Jukka Torvisen ajama Golden Eleven.
Suomenhevoslähdössä juhlittiin voittajana Noran Potia, joka otti uransa avausvoiton 26. yrittämällä. Omistaja-valmentaja Soile Färlin ja ohjastaja Arto Hammar antoivat 6-vuotiaalle tammalle ansaitut kiitokset.
Yllätysvoittajiin lukeutui myös Ray Mysterio, jolla Miia Myllymäki oli ajanut viime aikoina kolme montelähtöä kelpo menestyksellä. Nyt Santtu Raitala narutteli sen voittoon kärrylähdössä.
3100 metrin lähdössä neljänkymmenen metrin pakilta kiertänyt Cold Hard Lady järjesti shokkihoitoa pelaajille.
Ohjastaja Kari Venäläinen ja valmentaja Juha Tammi kävivät läpi voittojuoksua, jossa Valppaus piti niukasti pintansa Huvin Vikua vastaan.Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






