
Maajussitar-Victoria haastoi treffikumppaninsa tämän lapsitoiveista: ”Mä en ole kauhean innokas sellaisia enää pyöräyttelemään”
Laitilalainen Victoria halusi heti kättelyssä selvittää kumppanikandidaattiensa lapsitoiveet.Maajussille morsiamen viidennessä jaksossa on päästy ryhmätreffeille.
Kumppaniehdokkaista aukenee kahdenkeskisissä keskusteluissa uusia puolia.
Lypsykarjatilaa Kiviapajan kylässä Savonlinnan liepeillä pyörittävä Anna-Reetan sekä hänelle kirjeen kirjoittaneen Aleksin kohtaaminen sujui hyvin avoimesti.
Aleksi jopa rohkaistui kysymään Anne-Reetalta tämän edellisen parisuhteen kariutumisen syitä.
”Oltiin todella erilaisia”, Anne-Reetta vastasi. ”Jos elää vain muiden unelmaa, niin eihän se tule kestämään.”
Aleksin kanssa oli aivan ihanan rauhallista keskustella, Anna-Reetta kehui. Samoihin tunnelmiin päätyi myös Aleksi.
”Nyt on levollinen ja tietyllä tavalla varma olo.”
Rantasalmella elelevä lypsykarjatilan isäntä Arho törmäsi Johannan kanssa pikatreffeille vaikeaan ja hyvin henkilökohtaiseen aiheeseen: uskontoon.
Johannalle usko oli hyvin tärkeä asia. Hän kertoi käyvänsä kirkossa viikoittain ja rukoilevansa.
Kirkossa kasvatuksen saanut Arho kertoi kuitenkin olevansa nykyään vahva ateisti.
Johannalle tieto oli pienoinen pettymys ja lopulta kynnyskysymys.
Parisuhdetta ajatellen ei ole niin järkeä enempää tutustua, hän totesi. ”Koen etten tule niin kohdatuksi, jos ei jaa sitä samaa uskoa.”
Parin tie näyttääkin päättyvän ennen kuin alkoikaan.
Alahärmän Voltissa kasvinviljelytilaa pyörittävä Joonas ja Sussi tapasivat jännittyneen innostuneissa merkeissä.
”Olen tosi kiinnostunut susta”, Joonas lopulta myönsi.
Ehkä hän huomasi kuinka paljon tuijotin silmiin, Sussi pohti.
Kesäkukkia kasvattava kahden lapsen äiti, laitilalainen Victoria haastoi Juhoa tämän lapsitoiveista.
Olisihan se yksi mukava, mutta ei välttämätön, Juho totesi.
Tieto oli Victorialle selvästi helpotus. ”Se oli ihan kiva, ettei ole mikään välttämätön pakko saada omaa lasta, koska mä en ole välttämättä kauhean innokas enää sellaisia pyöräyttelemään!”
Suhteeseen harkitsevainen Juho tuskin lähtisi hetken mielijohteesta. ”Saa aika varma olla, jos koko paketin ottaa. Lapset, puutarha ja muu. Sitä pitää pohtia hetken aikaa.”
Tunnelma treffeillä jäi varovaiseksi. Mun maailma on aika erilainen kuin Juhon maailma, siihen voi olla aika vaikea hypätä mukaan, Victoria pohti.
”Minusta tosi mukava olla hänen seurassaan, mutta mietin onko hän luonteeltaan sellainen, että se onkin kaveruutta mitä siitä syntyy.”
Maajussille morsian -ohjelmaa näytetään MTV3:lla maanantaisin klo 20. Lisäksi ohjelma on ennakkoon katsottavissa MTV-Katsomossa.
Maaseudun Tulevaisuus on Maajussille morsian -ohjelman yhteistyökumppani.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





