4H-liiton toimitusjohtaja Tomi Alakoski palkittiin korkealla ritarimerkillä – ”Joka päivä vaan yrittää elää niin, että olisi onnellinen ja tyytyväinen”
Tomi Alakoski muistuttaa maaseudun elinvoiman kumpuavan lapsiperheistä ja nuorista. Siksi onkin tärkeää saada heidät uskomaan tulevaisuuteen myös maalla.

Osaston luetuimmat
- Nurmon keksijä nikkaroi 2,5 metriä leveän kolan, koska kaupan muoviset työntimet tuntuivat leluilta26.1. Tilaajalle
- Kadonnut taideaarre löytyi Luonnonvarakeskuksen siivouksen yhteydessä25.1.
- Suurkoulut pakottavat oppilaat yhä pidempiin bussikuljetuksiin – säästö koulujen yhdistämisistä valuu liikennöintiin27.1. Tilaajalle
- Miksi multaa ei kannata vaihtaa nyt, kun kasvit ovat vielä lepotilassa?26.1.
- Ukrainalainen lastenkirja herätti kohua jo kuusi vuotta sitten, mutta nyt sen avulla kerätään apua sodasta kärsivien lasten auttamiseksi26.1.
- Uutisankkuri Matti Röngän eläkesäästö kasvaa omassa metsässä: "Sauna- ja takkapuiden teko on käytännön nautintoa"15.12.2016 Tilaajalle
- Nämä ovat tyypillisimmät tavat tuhota rakennus – asiantuntija kertoo, miten puutalo voi kestää satoja vuosia22.1. Tilaajalle