
Maajussit tekevät valintansa – Vappu Pimiä kehottaa pöllämystynyttä voittajaa ottamaan naisen rohkeasti kainaloonsa
Farmiviikon viimeisenä päivänä maajussit valitsevat sen puolisoehdokkaan, jonka kanssa haluavat jatkaa tutustumista.
Anna-Reetan tilalla peli ei ole niin selvä, joten yllätyksiin on hyvä varautua. Kuvassa ovat vierekkäin Vappu Pimiä ja Anna-Reetta. Penkin toisella puolella istuvat sulhasehdokkaat Kalevi, Sami ja Aleksi. Kuva: MTV3Maajussille morsian -ohjelma on edennyt valintajaksoon.
Anna-Reetan lypsykarjatilalla Savonlinnan Kiviapajalla eletään jännittäviä hetkiä. Valinta Aleksin, Samin ja Kalevin väliltä ei ole helppo.
Anna-Reetta kertoo miettineensä päätöstä yön pikkutunneille saakka.
”Minulla on tässä paljon pelissä. Niin on heilläkin. He ovat lähteneet tähän oikeasti täysillä mukaan”, Anna-Reetta sanoo.
Anna-Reetta päätyy valitsemaan kumppanikseen jäyhän Kalevin. Kaksikolla on samanlainen ajattelutapa, ja myös elämänarvot yhdistävät heitä.
”Tietyllä tavalla ootti sitä omaa nimeä. Vaikka pettymys tuli, reissu on antanut enemmän kuin ottanut”, Aleksi kommentoi.
”Kalevi on sellainen luonnonlapsi. Hän ei todellakaan esitä”, Anna-Reetta naurahtaa.
”Kun kuulin oman nimeni, tuhat kiloa tippui hartioilta. Ei kai sitä osaa olla kuin onnellinen”, Kalevi myhäilee.
Maajussille morsian -ohjelman juontaja Vappu Pimiä kehottaa lopuksi Kalevia ottamaan Anna-Reetan kainaloonsa.
”Mitenhän se otetaan”, Kalevi kysyy vitsaillen.
”Sulla on aikaa opetella”, Anna-Reetta kuittaa.
Laitilalainen maatalousyrittäjä Victoria tekee valinnan Juhon, Victorin ja Aleksin väliltä. Kuva: MTV3Kesäkukkia kasvattava laitilalainen Victoria on myös hankalan valinnan edessä. Hän pohtii, kannattaako tehdä turvallinen ratkaisu vai ottaa pieni riski.
Victoria päätyy valitsemaan puolisoehdokkaista Ahvenanmaalla asuvan Victorin. Parivaljakko aikoo rauhassa katsoa, miten suhde etenee.
”Totta kai mä oon pettynyt. Kyllä se .....taa suoraan sanottuna. Toivottavasti hän teki oikean päätöksen. Kaikkea hyvää toivon heille”, rannalle jäänyt Aleksi kommentoi.
Victorin kanssa on helppo olla oma itsensä, maajussitar perustelee valintaansa.
”Hän on kunnon sulava herrasmies. Se on hieno piirre”, Victoria kehuu.
Rantasalmelaisen lypsykarjatilan isännän Arhon valinta on selkeä. Hän jatkaa tutustumista Karoliinan kanssa. Arho ja Karoliina vaihtavat televisioruudussa lämpimiä halauksia ja suukkoja.
”Matka jatkuu. Ei tiedä mihin asti”, Arho tuumii onnellisena.
Härmäläisen Joonaksen tilalla Vappu Pimiää odottaa yllätys. Joonas on nukkunut farmiviikon viimeisen yön kahdestaan Lindan kanssa.
Miehen muut puolisoehdokkaat Suski ja Soffi lähtivät kotiin jo lopullisia valintoja edeltävänä iltana. Päätös syntyi hyvässä yhteisymmärryksessä.
”Musta paistoi varmaan kilometrien päähän, että kuka kiinnostaa”, Joonas kertoo hymyillen käsi kädessä Lindan kanssa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




