KOMMENTTI Luottamus palautui
Tieto jauhelihaan käytettävistä ruhonosista oli aiemmin kiven takana. Tämä kävi ilmi, kun lihatalot eivät halunneet paljastaa paistijauhelihan aineksia tekeillä olevaan liharuokajuttuuni.
Vain Snellmanilta kerrottiin, miten vähän paistia todellisuudessa käytettiin.
Kuluttajana ja jauhelihan suosijana tietenkin petyin. Eihän vakiintuneella kauppanimellä voi mitenkään puolustella vuosikausien höynäytystä.
Elintarviketurvallisuusvirasto ryhtyi tutkimaan asiaa. Lakimies Jorma Pitkänen totesi lehdessämme (21.9.2012) jo etukäteen, että paistijauhelihan on oltava paistista jauhettua.
Nyt on kaupoissa myyty kahden vuoden ajan vain aitoa paistijauhelihaa. Entisen paistijauhelihan etiketit on vaihdettu asianmukaisiksi.
HK Scan Finland saattoi viime viikolla esitellä jauhelihan valmistusta toimittajille vailla huolen häivää. Ei ole mitään piiloteltavaa.
Luottamus jauhelihan tekijöihin palautui.
Tarja Halla
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
