Alpakka-agilityn iloa – katso makupalat videolta ja lähde Elmaan katsomaan kisaa
Lohjalaisen alpakkatilan Usko-alpakka näyttää tovereineen reipasta mallia alpakoiden agility-osaamisesta
Nuppu Méling ja Usko-alpakka harjoittelevat ELMA-messuilla järjestettäviä agilityn SM-kisoja varten. Kuva: Juha VästiTreenit ovat takana ja ja nyt on näytön paikka. Lohjalaisen Päivi Partasen alpakat ovat valmiita kisaamaan alpakoiden agility-kisoissa Elma-messuilla. Luvassa on reilua menoa ja vauhdikkaita käänteitä, kun Usko-alpakka tovereineen näyttää show-meiningin mallia.
Alpakka-agilityn SM-kisat ovat osa tulevana viikonloppuna järjestettäviä Elma maaseutumessuja ja Metsämessuja. Elmassa ovat esillä maaseudun tuotteet ja palvelut, kuten maaseutumatkailu, elintarvikkeet sekä kotieläimet ja niiden hoito.
Viikonlopun aikana voi messuilla aistia myös muuta kisahuumaa. Elmassa kilpaillaan ensimmäistä kertaa Vuoden luomukokki -kilpailussa, jonka voittaja pääsee edustamaan Suomea pohjoismaiseen Nordic Organic Chef -ekokokkikilpailuun. Hyvää Suomesta -näytöskeittiössä tutustutaan suomalaisiin raaka-aineisiin ja makuihin.
Viime vuoden malliin kisataan myös kengitysseppien suomenmestaruudesta.
Messuilla palkitaan lisäksi innovatiivinen suomalainen eläintila InnoElma-palkinnolla. Palkinnon saajan valitsee kotieläinasiamies Jukka Rantala MTK:sta.
Metsämessuilla esitellään metsään liittyviä työnäytöksiä, innovaatioita ja ajankohtaisia tietoiskuja. Messuilla muun muassa puidaan uutta metsähallituslakia paneelikeskustelussa ja otetaan selvää metsänomistajan verotuksen muuttumisesta. Luvassa on myös kamppailua naisten ja miesten halonhakkuun suomenmestaruudesta.
Suomen Metsäyhdistys järjestää Messukeskuksessa 10.–11.11. Metsäpäivät, jotka tuovat paikalle alan ammattilaiset ympäri Suomea.
ELMA ja Metsämessut järjestetään osana Meidän viikonloppu -tapahtumakokonaisuutta, johon kuuluvat myös Lemmikkimessut, Kädentaitotapahtuma, OutletExpo ja 55plus-messut.
Aukioloajat: perjantai 11.11.2016 klo 9–18, lauantai 12.11.2016 klo 10–18, sunnuntai 13.11.2016 klo 10–17. Lemmikkimessut ovat auki vain la–su.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
