Kirja Sinisimpukat ovat nopeaa arkiruokaa
Televisiostakin tuttu kokki Henri Alén on laittanut kansien väliin oman näkemyksensä tavallisesta kotiruuasta. Mies lupaa, että kirjan reseptejä pystyy valmistamaan tavallisen ruokakaupan tarjonnasta ja suhteellisen vaivattomasti.
Kirjasta löytyy esimerkiksi liuta 25 minuutissa valmistuvia ruokia. Osion alkusanoissa Alén kuitenkin toteaa varsin rehellisesti, että ensimmäisillä kerroilla ruoka ei välttämättä valmistu aivan luvatussa ajassa, mutta harjoitus auttanee.
Oman osionsa ovat saaneet myös esimerkiksi viikonloppuruuat, säilykkeistä valmistettavat ruuat sekä salaatit. Erityisesti purkkiruuan esiin nostaminen on mielenkiintoista, sillä yleensä sitä mielellään karsastetaan.
Kirjassa on varsin herkulliselta kuulostavia reseptejä, mutta aivan perinteiseltä suomalaiselta kotiruualta ne eivät kyllä vaikuta. Juuri tästä syystä kirja onkin omiaan sellaiselle, joka kaipaa arkiruuanlaittoon muutakin kuin tavanomaisia jauhelihakastikkeita ja broilereita riisipedillä. Vai miltä kuulostaisi sinisimpukoiden tai häränlihatatakin nauttiminen arkena?
Kirjan heikkous on, että osa – vaikkakin pieni – resepteistä ja muusta tekstistä on sijoitettu kuvien päälle, mikä hankaloittaa lukemista. Erityisesti reseptien kohdalla asia harmittaa, koska ainesosien määrien ja työvaiheiden tarkistaminen ei välttämättä käy niin helposti ja näppärästi kuin toivoisi.
Anniina Kajander
Henri Alen ja Annukka Oksanen:
Vuoden keittokirja – Henkan kotiruokaa koko vuodeksi.
199 sivua. Readme.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
