Aarre: Jenni Haukio ihmettelee tutkimustiedon ja käytännön ristiriitaa eläinten kohtelussa
"Siinä on perustavaa laatua oleva ristiriita", Haukio sanoo Aarre-lehden haastattelussa.
"Jos haluaa virkistystä, kaipaa turvaa tai ravintoa tai esteettisiä elämyksiä, metsän mahdollisuudet ovat loppumattomat", Jenni Haukio sanoo Aarre-lehden haastattelussa. Kuva: Maria MiklasPresidentti Sauli Niinistön puoliso, Turun kirjamessujen ohjelmajohtaja ja runoilija Jenni Haukio ottaa Aarteessa kantaa eläinten kohteluun.
"Meillä on paljon tutkimustietoa eläinten kyvyistä, tarpeista ja lajityypillisestä käytöksestä. Se ei ole kuitenkaan sopusoinnussa sen kanssa, miten eläimiä kohdellaan", Haukio sanoo.
Eläinten oikeudet ovat olleet yksi aihe kolumneissa, joita Haukio on kirjoittanut lehtiin. Hän kertoo saaneensa kovaakin kritiikkiä sosiaalisessa mediassa. Huutia tuli varsinkin susia käsitelleestä kirjoituksesta, Aarre-lehdessä kerrotaan.
Ilmastonmuutos ja ilmastoahdistus ovat myös aiheina haastattelussa.
Haukio ei halua jakaa neuvoja mutta muistuttaa, että jokainen voi vaikuttaa omilla teoillaan. Voi kiinnittää huomiota kulutustottumuksiinsa. Voi käyttää julkista liikennettä, kierrättää, suosia kasvis- ja lähiruokaa.
Oman lapsensa Haukio toivoo oppivan kunnioittamaan luonnon monimuotoisuutta ja jokaisen elävän olennon ainutkertaisen elämän merkitystä.
"Metsä opettaa meille suhteellisuudentajua", Haukio sanoo.
"Kun menee metsään, ymmärtää olevansa osa paljon suurempaa kokonaisuutta. Tulee lohdullinen ja turvallinen olo siitä, että on olemassa jotain pysyvää."
Jenni Haukion haastattelu on uusimmassa Aarre-lehdessä. Aarteen 10-vuotisjuhlanumero ilmestyi torstaina 15.11.
Lue myös: Jenni Haukio Aarteelle: "Ilmastoahdistus on tarpeellinen tunne"
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

